Spośród 263 pacjentów przychodni nefrologicznej szpitala uniwersyteckiego w São Paulo (Brazylia) ci, którzy przyjmowali w suplementach witaminę D, mieli o przeszło połowę mniejsze szanse przebyć zakażenie w porównaniu z tymi, którzy nie suplementowali witaminy D. 

Autorzy publikacji analizowali retrospektywnie pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, czyli trwałym, nieodwracalnym i zwykle postępującym uszkodzeniem nerek. Poszukiwano związku między stosowaniem witaminy D a infekcjami różnych narządów: sepsą, oddechowymi, zakażeniami układu moczowego czy zakażeniami ran pooperacyjnych. Tylko 43 z 263 stosowało witaminę D, jednak ci chorowali na infekcję przeszło dwukrotnie rzadziej niż cała reszta.

Warto zauważyć, że w przewlekłej chorobie nerek wyjątkowo często dochodzi do niedoboru witaminy D, a dodatkowo upośledzona jest jej aktywacja – spożywana przez nas witamina D jest bowiem nieaktywna i aby zacząć działać, musi przejść aż dwa etapy hydroksylacji – jeden zachodzi w wątrobie, a drugi w nerkach. Z tego względu osoby z przewlekłą chorobą nerek powinni otrzymywać aktywne postacie witaminy D – aktywne, czyli inne niż popularne suplementy, wymagające aktywacji. Jest to ważne nie tylko z powodu znaczenia tej witaminy dla sprawności układu odpornościowego i ochrony przed infekcjami, jak obserwowano w omawianej pracy, ale też z powodu tzw. autokrynnego działania witaminy D na nerkę (witamina D reguluje tu układy hormonalne odpowiadające za wartość ciśnienia tętniczego i spowalnia destrukcję miąższu nerki) oraz jej istotnej roli w regulacji metabolizmu, który w przewlekłej chorobie nerek jest silnie zaburzony i może nawet prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Źródło

Rev Bras Enferm. 2018;71(suppl 6):2792-2799. Use of vitamin D and infection in patients with chronic kidney disease. Silva ECD, Taminato M, Fonseca CDD, Moraes GM, Longo MCB, Grothe CE, Belasco AGS, Barbosa DA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s