Kanadyjczycy porównali dietę osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz dietę osób zdrowych. Wykryto istotne różnice w zakresie kilku mikroskładników, co pozwala wskazać chorym elementy, które powinni uzupełniać. 

W chorobie Leśniowskiego-Crohna dochodzi do ataku układu odpornościowego na ścianę jelita. I to nie całą, a jakiś jej odcinek. Nie wiemy, przeciw czemu skierowany jest ten atak (jakiś nieznany mikroorganizm? mutacja powodująca reakcję na nieszkodliwe substancje lub bakterie?). W czasie rzutu choroby objawy mogą być dramatyczne, a nawet wymagać interwencji chirurgicznej i wycięcia martwiczego odcinka jelita. Objawy są też jednak wyraźnie powiązane z dietą i w toku choroby większość osób zauważa, które pokarmy im szkodzą, a które są neutralne lub mogą nawet łagodzić objawy. To prowadzi do unikania pewnych produktów i może skutkować niedoborami żywieniowymi. I to właśnie postanowili ocenić naukowcy z Uniwersytetu w Calgary.

Uczestnicy (w liczbie 67) byli co prawda chorzy, ale w remisji potwierdzonej w badaniu endoskopowym. Zwraca uwagę, że mieli nadwagę, ich BMI przekraczał 25. W porównaniu z osobami zdrowymi pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna spożywali:

  • mniej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6;
  • mniej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • więcej błonnika;
  • mniej witaminy C, D, witaminy B1 i B3;
  • mniej magnezu, fosforu, cynku i potasu.

Jak wskazują autorzy, badanie to powinno pełnić rolę drogowskazu co do składników diety, o które u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna warto szczególnie zadbać.

Źródło

Nutrients. 2018 Nov 14;10(11). Cross-Sectional Analysis of Overall Dietary Intake and Mediterranean Dietary Pattern in Patients with Crohn’s Disease. Taylor L, Almutairdi A, Shommu N, Fedorak R, Ghosh S, Reimer RA, Panaccione R, Raman M.