Akronim: OCEAN. Tak nazwano badanie, które przeprowadzili amerykańscy kardiolodzy wspólnie z psychiatrami, aby ocenić, jak suplementacja kwasów omega-3 wpłynie na stan psychiczny chorych na niewydolność serca.
Pełna nazwa tego badania klinicznego to Omega-3 Supplementation for Co-Morbid Depression and Heart Failure Treatment, czyli Suplementacja Omega-3 u Chorych ze Współistniejącą Depresją i Niewydolnością Serca. Czemu to ważne? Bo niskie stężenie omega-3 we krwi wiąże się u takich chorych ze zwiększoną śmiertelnością. Sama depresja zresztą zwiększa ryzyko śmierci, jeśli dołączy się do ciężkiej choroby układu krążenia.
W ramach badania 108 pacjentom w trzech amerykańskich ośrodkach klinicznych podawano przez 12 tygodni albo 2 g mieszaniny kwasów omega-3 – eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA),ich. albo 2 g czystego EPA, albo placebo. Kwasy omega-3 pochodziły z olejów rybich. Wszyscy pacjenci mieli niewydolność serca i depresję. W ramach analizy statystycznej oceniano wyłącznie osoby, które „uczciwie” podeszły do badania, tj. spożyły przynajmniej 70 proc. kapsułek i stawiły się na badanie kontrolne.
W grupach suplementujących omega-3 stwierdzono wzrost poziomu tych kwasów w krwinkach czerwonych, podczas gdy w grupie placebo praktycznie nie odnotowano zmian. Szczegółowa analiza wskazała, że w grupach otrzymujących kwasy omega-3 poprawiło się funkcjonowanie społeczne (w porównaniu z placebo), a wzrostowi zasobów omega-3 w organizmie towarzyszyła poprawa zaburzeń poznawczych towarzyszących depresji.
Autorzy podkreślają, że zauważone przez nich w tym pilotażowym badaniu zmiany trzeba potwierdzić w badaniach na większą skalę.
Źródło
JACC Heart Fail. 2018 Oct;6(10):833-843. Long-Chain Omega-3 Fatty Acid Supplements in Depressed Heart Failure Patients: Results of the OCEAN Trial. Jiang W, Whellan DJ, Adams KF, Babyak MA, Boyle SH, Wilson JL, Patel CB, Rogers JG, Harris WS, O’Connor CM.