Akronim: OCEAN. Tak nazwano badanie, które przeprowadzili amerykańscy kardiolodzy wspólnie z psychiatrami, aby ocenić, jak suplementacja kwasów omega-3 wpłynie na stan psychiczny chorych na niewydolność serca.

Pełna nazwa tego badania klinicznego to Omega-3 Supplementation for Co-Morbid Depression and Heart Failure Treatment, czyli Suplementacja Omega-3 u Chorych ze Współistniejącą Depresją i Niewydolnością Serca. Czemu to ważne? Bo niskie stężenie omega-3 we krwi wiąże się u takich chorych ze zwiększoną śmiertelnością. Sama depresja zresztą zwiększa ryzyko śmierci, jeśli dołączy się do ciężkiej choroby układu krążenia.

W ramach badania 108 pacjentom w trzech amerykańskich ośrodkach klinicznych podawano przez 12 tygodni albo 2 g mieszaniny kwasów omega-3 – eikozapentaenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA),ich.  albo 2 g czystego EPA, albo placebo. Kwasy omega-3 pochodziły z olejów rybich. Wszyscy pacjenci mieli niewydolność serca i depresję. W ramach analizy statystycznej oceniano wyłącznie osoby, które „uczciwie” podeszły do badania, tj. spożyły przynajmniej 70 proc. kapsułek i stawiły się na badanie kontrolne.

W grupach suplementujących omega-3 stwierdzono wzrost poziomu tych kwasów w krwinkach czerwonych, podczas gdy w grupie placebo praktycznie nie odnotowano zmian. Szczegółowa analiza wskazała, że w grupach otrzymujących kwasy omega-3 poprawiło się funkcjonowanie społeczne (w porównaniu z placebo), a wzrostowi zasobów omega-3 w organizmie towarzyszyła poprawa zaburzeń poznawczych towarzyszących depresji.

Autorzy podkreślają, że zauważone przez nich w tym pilotażowym badaniu zmiany trzeba potwierdzić w badaniach na większą skalę.

Źródło

JACC Heart Fail. 2018 Oct;6(10):833-843. Long-Chain Omega-3 Fatty Acid Supplements in Depressed Heart Failure Patients: Results of the OCEAN Trial. Jiang W, Whellan DJ, Adams KF, Babyak MA, Boyle SH, Wilson JL, Patel CB, Rogers JG, Harris WS, O’Connor CM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s