Czy witamina C faktycznie jest skuteczna w leczeniu przeziębienia? – zadali sobie pytanie chińscy naukowcy. Aby znaleźć odpowiedź, przeszukali bazy danych raportów z badań klinicznych – zarówno zachodnie, jak i chińskie – i wydobyli 9 randomizowanych badań z kontrolą placebo, w których przyglądano się skuteczności witaminy C w tym wskazaniu.
Z ich analizy wynika, że jeśli w momencie pojawienia się pierwszych objawów zwiększano dawkę witaminy C (zwiększano w stosunku do ilości witaminy C przyjmowanej bezpośrednio przed tym okresem, np. w celach profilaktycznych), uzyskiwano:
- skrócenie czasu trwania przeziębienia;
- skrócenie czasu pozostawania w domu;
- złagodzenie objawów: bólu w klatce piersiowej, gorączki i dreszczy.
Metaanaliza nie uwidoczniła wpływu witaminy C na obniżony w przeziębieniu nastrój, katar czy ból gardła – warto na to zwrócić uwagę, bo są to objawy dość dokuczliwe i ewentualny wpływ na nie byłby łatwiej zauważalny niż samo przyspieszenie wyleczenia.
Praca ta jest ciekawym uzupełnieniem badań, w których wykazano korzystny wpływ witaminy C na leczenie infekcji u sportowców czy amerykańskich marines; zwraca też uwagę na możliwość rozbieżnych oczekiwań i efektów – skoro witamina C skraca czas trwania choroby, gorączki i bólu pochodzącego z tchawicy, nie oskarżajmy jej, że nie działa, bo nam nie zmniejszył się katar i nadal boli gardło. Nie tego należy oczekiwać.
Źródło
Biomed Res Int. 2018 Jul 5;2018:1837634. Extra Dose of Vitamin C Based on a Daily Supplementation Shortens the Common Cold: A Meta-Analysis of 9 Randomized Controlled Trials. Ran L, Zhao W, Wang J, Wang H, Zhao Y, Tseng Y, Bu H.