Chilijscy naukowcy odkryli nowe działanie fasoli zwyczajnej (Phaseolus vulgaris). Może ono wspomóc osoby z miażdżycą i czynnikami ryzyka zawału.

Ekstrakty z fasoli okazują się hamować agregację płytek krwi, do której dochodzi pod wpływem bodźców zapalnych. Jest to o tyle ważne działanie, że nagła agregacja płytek krwi we wnętrzu naczyń uszkodzonych przez miażdżycę tworzy blokadę dla przepływu krwi i może być bezpośrednią przyczyną udaru lub zawału. Ważne grupy leków stosowanych w kardiologii do ochrony przed zawałami to leki o podobnym mechanizmie działania – tzw. leki przeciwzakrzepowe.

Fasola nie działa równie silnie jak wzmiankowane leki – w zasadzie obecna praca jest pierwszym sygnałem o tych jej właściwościach, a gdyby one były silne, to zapewne ujawniłyby się wcześniej – to jednak jeśli działanie fasoli na płytki krwi okaże się klinicznie istotne, będzie to kolejnym argumentem za włączeniem fasoli (lub jej ekstraktów w formie suplementów) do diety osób z czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego (są to np. palacze tytoniu, osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, zaburzonym profilem lipidowym, osoby, których krewni przebyli ostrą chorobę o podłożu miażdżycowym).

Autorzy przykładają do diety i naturalnych produktów szczególną wagę: coraz więcej osób rezygnuje z leczenia farmakologicznego z powodu jego działań ubocznych lub najzwyczajniej w świecie zapomina brać leki. Fasola, której ekstrakty już są stosowane w odchudzaniu (co też przekłada się na zapobieganie zawałom!), może okazać się naturalną alternatywą dla osób świadomie rezygnujących z leków lub cennym uzupełnieniem standardowej terapii. Wpisuje się tym samym w nurt nutraceutyków, czyli substancji odżywczych o potencjalnym działaniu farmakologicznym, których znaczenie we współczesnej medycynie dynamicznie się kształtuje.

Źródło

Prev Nutr Food Sci. 2018 Jun;23(2):102-107. Phaseolus vulgaris Exerts an Inhibitory Effect on Platelet Aggregation through AKT Dependent Way. Rodríguez-Azúa R, Quinteros EF, Olate-Briones A, Moore-Carrasco R1.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s