Słodki i kwaśny owoc cytryńca chińskiego (Schisandra chinensis) jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia stanów rozdrażnienia, bezsenności czy nierównej akcji serca. Tymczasem nauka zachodnia odnajduje w nim i inne właściwości. Jedną z nich jest neuroprotekcja, której osobną pracę poświęcili naukowcy ze Stołecznego Uniwersytetu Medycznego w Pekinie (Chiny).

Do najważniejszych składników aktywnych cytryńca chińskiego należą schisandryny (A, B i C), schisanteryna, schisandrol B, α-izokubebenol, gomisyny (A i N) oraz kwas nigranowy.

Autorzy po analizie dostępnych danych z badań naukowych podają następujące mechanizmy, w których cytryniec chiński wpływa na układ nerwowy:

  • ochrona neuronów przed stresem oksydacyjnym, co może mieć znaczenie w udarze i chorobach neurodegeneracyjnych; póki co działanie to potwierdzono w badaniach na komórkach i na zwierzętach z eksperymentalnie wywołaną chorobą Alzheimera i poddanych działaniu neurotoksyn;
  • hamowanie apoptozy neuronów, również jak dotychczas potwierdzone w badaniach na zwierzętach, tym razem także z eksperymentalnym modelem choroby Parkinsona oraz udaru mózgu;
  • działanie przeciwzapalne, które może mieć znaczenie w chorobie Alzheimera, Parkinsona oraz udarze mózgu;
  • regulacja wydzielania neurotransmiterów, przede wszystkim noradrenaliny – u zwierząt przekłada się to na poprawę pamięci, bezsenności czy łagodzenie objawów depresyjnych;
  • wpływ na wydzielanie BDNF (mózgowy czynnik wzrostu neuronów), co może również wpływać na objawy depresyjne, lękowe, poprawiać odporność na stres.

Jak widać, jesteśmy tu głównie na etapie badań eksperymentalnych, ale wciąż silnie podpartych tysiącami lat obserwacji, na których bazuje tradycyjna medycyna chińska. Badania z udziałem ludzi są prowadzone i pozostaje oczekiwać dalszych wiadomości na temat tego leczniczego owocu.

Źródło

Int J Mol Sci. 2018 Jul 6;19(7). Schisandra chinensis Fructus and Its Active Ingredients as Promising Resources for the Treatment of Neurological Diseases. Zhang M, Xu L, Yang H.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s