Chlorofil wpływa na równowagę procesów utleniania i redukcji wewnątrz komórek nowotworowych raka trzustki i ten efekt może odpowiadać za jego działanie antyrakowe i antyproliferacyjne; co więcej, zjawisko to może po części odpowiadać za rzadsze występowanie nowotworów u osób, których dieta obfituje w zielone warzywa – piszą naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Karola w Pradze, Czeskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego w Pradze (Czechy). 

Celem badania, które przeprowadzili, była ocena działania chlorofilu w różnych jego postaciach na rozwój raka trzustki w warunkach eksperymentalnych. Skupiono się na działaniu antyoksydacyjnym oraz antyproliferacyjnym (czyli zdolności do hamowania wzrostu guza nowotworowego).

Wykazano, że chlorofile (odmiana a i b) skracają czas życia komórek raka trzustki różnych linii komórkowych (uzyskanych od różnych chorych) i że ten efekt jest zależny od dawki w zakresie 10-125 μmol/l (tzn. że im wyższa dawka, tym silniejsze działanie); z tym że biologicznie istotne efekty pojawiają się dopiero przy stężeniu 50 μmol/l. Dodatkowo chlorofile neutralizują wolne rodniki nadtlenkowe, pod tym względem najskuteczniejsza okazała się chlorofilina. Istotnie zmniejszonemu wytwarzaniu wolnych rodników w mitochondriach towarzyszył względny wzrost ilości zredukowanej postaci glutationu, ważnego związku zabezpieczającego komórki przed stresem oksydacyjnym.

Najważniejszym jednak wynikiem opisanego badania jest wpływ chlorofilu a na wzrost guza nowotworowego u myszy, której wszczepiono ludzkie komórki rakowe. Po okresie, kiedy pozwolono guzowi rosnąć, zaczęto codzienne podawanie chlorofilu. Po miesiącu uzyskano istotne zmniejszenie wymiarów nowotworu – u zwierząt, które otrzymywały chlorofil, guzy były o 2/3 mniejsze niż w grupie kontrolnej. Co ciekawe, efekt ten uzyskano mimo niewielkiej biodostępności chlorofilu a (związek ten jest słabo rozpuszczalny w wodzie, w związku z tym – przynajmniej w teorii – w niewielkim stopniu przenika przez barierę jelitową).

Ciekawy jest jeszcze jeden efekt – otóż chlorofil zmniejszał aktywność oksydazy hemowej, enzymu broniącego komórki przed stresem oksydacyjnym i samego w sobie mającego działanie antynowotworowe. Jednak komórki raka trzustki to co innego – te wydają się go wykorzystywać do obrony przed chemioterapeutykami, więc obserwowany efekt – zmniejszenie wytwarzania tego enzymu – paradoksalnie powinien ułatwić onkologom walkę z nowotworem.

Praca czeskich naukowców jest ciekawym krokiem na drodze poznawania właściwości chlorofilu – związku występującego w naturze w olbrzymich ilościach, a mimo to wciąż niespecjalnie przebadanego pod kątem wpływu na organizm człowieka. Trzeba też zaznaczyć, że człowiek różni się od myszy i choć wyniki badań na ludzkich komórkach i zwierzętach z wszczepionym ludzkim nowotworem są obiecujące, dopiero badania z udziałem ludzi pozwalają dać ostateczny wgląd w działanie zdrowotne jakiejkolwiek substancji.

Źródło

Oxid Med Cell Longev. 2018 Jul 2;2018:4069167. Chlorophyll-Mediated Changes in the Redox Status of Pancreatic Cancer Cells Are Associated with Its Anticancer Effects. Vaňková K, Marková I, Jašprová J, Dvořák A, Subhanová I, Zelenka J, Novosádová I, Rasl J, Vomastek T, Sobotka R, Muchová L, Vítek L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s