Suplementacja witaminy D wiąże się z zapobieganiem chorobom naczyń – głównie poprzez wpływ na czynniki ryzyka miażdżycy – mówią wyniki metaanalizy przeprowadzonej przez naukowców z Kanady. 

O tym, że związki między witaminą D a chorobami układu krążenia są trudno uchwytne i dość skomplikowane, pisaliśmy już w osobnym artykule. Z jednej strony wydaje się, że niedobór tej witaminy zwiększa ryzyko takich chorób, z drugiej – uzyskujemy sprzeczne wyniki badań próbujących wykazać skuteczność suplementacji witaminy D w ochronie przed zawałem czy udarem. Kanadyjscy naukowcy postanowili więc przeprowadzić metaanalizę danych z wielu badań z suplementacją witaminy D i kontrolą placebo – taka zbiorcza analiza pozwala zniwelować np. efekt zbyt małej grupy wiążący się z niedostateczną mocą statystyczną.

Poszukiwano badań opublikowanych w latach 1992-2017, w których oceniano związki między suplementacja witaminy D a parametrami mówiącymi o stanie układu krążenia (ciśnienie tętnicze krwi, stężenie białka C-reaktywnego ocenianego metodą wysokiej czułości – hs-CRP, stężenie cholesterolu i jego frakcji HDL i LDL oraz triglicerydów, czy wreszcie parametry fali tętna).

Z metaanalizy wynika, że witamina D wpływa na stan układu krążenia poprzez:

  • istotne zmniejszenie ciśnienia tętniczego (skurczowego i rozkurczowego);
  • zmniejszenie stężenia parthormonu we krwi;
  • zmniejszenie hs-CRP (parametr świadczący o toczącym się stanie zapalnym, który wpływa na przyspieszenie miażdżycy);
  • zmniejszenie stężenia cholesterolu i jego szkodliwych frakcji;
  • wzrost frakcji HDL cholesterolu.

Jak widać, działanie witaminy D na układ krążenia jest wielokierunkowe – i to, co do tej pory wiemy, to że ogranicza wpływ czynników ryzyka, a więc w tym mechanizmie powinna chronić nas przed chorobami serca czy udarem.

Źródło

Front Cardiovasc Med. 2018 Jul 12;5:87. Vitamin D Supplementation, Serum 25(OH)D Concentrations and Cardiovascular Disease Risk Factors: A Systematic Review and Meta-Analysis. Mirhosseini N, Rainsbury J, Kimball SM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s