Cayenne, chili czy habanero – ostra papryka wspiera metabolizm tłuszczu i cukru na wiele różnych sposobów. Autorzy niedawno opublikowanego artykułu podsumowują aktualną wiedzę o wspieraniu leczenia zespołu metabolicznego naturalnymi substancjami – a ostra papryka tu zdecydowanie króluje.

Zespół metaboliczny to sytuacja, w której u jednej osoby spotykają się cztery choroby: cukrzyca, zaburzenia lipidowe, otyłość i nadciśnienie. Żadna z nich nie powinna być lekceważona, ale cztery naraz silnie przyspieszają postęp miażdżycy i zwiększają ryzyko zawału oraz udaru, więc można ich współistnienie uznać za „czerwoną lampkę” – znak, że _naprawdę_ trzeba by coś ze swoim stylem życia zrobić. Tu najrozsądniejszym, choć trudnym do wdrożenia postępowaniem jest zdrowa dieta, odstawienie papierosów, piwa i innych alkoholi i regularny, porządny wysiłek fizyczny. Substancje naturalne mogą wesprzeć metabolizm przy odchudzaniu – ale odchudzania nie zastąpią.

Mimo że to ostrej papryce poświęcono całość przeglądu badań, autorzy wskazują też na inne naturalne źródła substancji poprawiających metabolizm i komponenty zespołu metabolicznego: izoluje się je m.in. z czerwonych winogron, czosnku, czarnuszki, rozmarynu, berberysu, awokado, cynamonu, szafranu, mangostanu czy zielonej herbaty.

Sama zaś ostra papryka i jej składniki aktywne (głównie kapsaicyna) w badaniach klinicznych wykazywały działanie na wielu polach:

  • zmniejszały stężenie triglicerydów i zwiększały HDL, poprawiały więc profil lipidowy (w badaniach eksperymentalnych wykazano, że może to zachodzić dzięki aktywacji receptorów PPARα);
  • ograniczały poposiłkowy wzrost stężenia glukozy we krwi u chorych na cukrzycę i poprawiają grę hormonalną związaną z metabolizmem cukrów, wpływając na wydzielanie takich hormonów jak insulina, glukagon, GLP1 czy grelina;
  • zmniejszały ciśnienie tętnicze, jeśli przyjmowane były w niewielkich dawkach (są też jednak doniesienia o działaniu wprost przeciwnym, jeśli ktoś postanowił spożyć „za jednym posiedzeniem” przesadną ilość ostrej papryki); z badań eksperymentalnych sądząc, kapsaicyna w małych dawkach aktywuje receptor TRPV1 w naczyniach, który stymuluje wydzielanie tlenku azotu i przyczynia się do rozkurczu naczyń;
  • w otyłości – nasilały wydatkowanie energii w spoczynku, przyspieszały uczucie sytości (co przekłada się na jedzenie mniejszych porcji), stymulowały rozpuszczanie tkanki tłuszczowej.

Warto by na koniec podkreślić dwa aspekty:

  1. ten, że ostra papryka pomaga w zespole metabolicznym, ale nie zastępuje leczenia
  2. i że najlepszym leczeniem jest totalna zmiana diety i stylu życia, a nie poleganie na tabletkach.

 

Źródło

Iran J Basic Med Sci. 2018 May;21(5):439-448. A review of the effects of Capsicum annuum L. and its constituent, capsaicin, in metabolic syndrome. Sanati S, Razavi BM, Hosseinzadeh H.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s