O witaminie B6 w autyzmie

Skąd bierze się przyczyna dużej skuteczności witaminy B6 w leczeniu autyzmu – zastanawia się prof. Kohji Sato z Wydziału Neuroanatomii i Nauk o Układzie Nerwowym na Uniwersytecie Medycznym w Hamamatsu (Japonia) na łamach czasopisma „Medical Hypotheses” („Hipotezy Medyczne”).

Zdaniem profesora patofizjologia, czyli ciąg zaburzeń doprowadzających do wystąpienia choroby, jest w przypadku autyzmu wysoce skomplikowana, co rodzi podejrzenia o rolę wielu czynników i skutkuje wykorzystywaniem wielu metod leczenia, z których żadna nie jest w pełni skuteczna. Wśród nich jednak ważna rola przypada witaminie B6, która u około połowy chorych poprawia zaburzenia behawioralne (zachowania).

Mimo że nie jest znany dokładny mechanizm działania witaminy B6 w autyzmie, można podejrzewać, że ma ona związki z upośledzeniem niektórych układów neurotransmisji, czyli zaburzeniem komunikacji między pewnymi grupami neuronów.  U chorych na autyzm opisywano zaburzenia działania układów związanych z takimi przekaźnikami jak kwas gamma-aminomasłowy (GABA), serotonina, dopamina i noradrenalina. Jak pisze prof. Sato, dla mózgu witamina B6 jest ważnym związkiem uczestniczącym w syntezie wielu neuroprzekaźników, w tym właśnie GABA, serotoniny, histaminy, glicyny, d-seryny, w związku z czym jej suplementacja może usprawniać działanie sieci neuronów wykorzystujących te związki do przesyłania sygnałów między sobą.

Zdaniem prof. Sato, suplementacja może leczyć upośledzenie takiej transmisji, nawet jeśli nie rozpoznano jej zaburzenia u danego pacjenta (co jest oczywiste, ale warto o tym pamiętać, że medycyna kliniczna nie dysponuje póki co testami identyfikującymi konkretne zaburzenia neurotransmisji, nie tylko w autyzmie).

Źródło

Med Hypotheses. 2018 Jun;115:103-106. Why is vitamin B6 effective in alleviating the symptoms of autism? Sato K.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s