Zespół brytyjskich naukowców z takich ośrodków jak Instytut Zdrowia Wątroby i Układu pokarmowego, Instytut Nauk o Układzie Krążenia, University College London, London Metropolitan University i Kingston University zaprezentował artykuł podsumowujący aktualny stan wiedzy o tym, jak dieta może wpływać na aktywność poszczególnych genów i zwiększać lub zmniejszać ryzyko zawałów, udarów i innych chorób układu krążenia. 

O tym dzięki intensywnym badaniom genetyków molekularnych wiemy wbrew pozorom dość sporo. Na przykład to, że otyłość, reaktywne formy tlenu i inne czynniki ryzyka miażdżycy zmieniają stopień acetylacji histonów, czyli białek „opakowujących” nasze DNA (im niższa acetylacja histonów sąsiadujących z danym regionem DNA, tym większa szansa, że będą odczytywane geny tam zakodowane). Czynniki ryzyka wpływają także na stopień metylacji DNA (ten proces hamuje odczytywanie genów) i skracają telomery (skrócenie telomerów przyspiesza starzenie i śmierć komórki). Wymienione procesy zmieniają swą dynamikę pod wpływem diety (bogato- lub ubogotłuszczowej, bogatej w witaminy z grupy B lub ubogiej), co z kolei odbija się na takich zjawiskach jak np. wzrastanie płodu w macicy, metabolizm węglowodanów i tłuszczów, czy wreszcie może podsycać lub wygaszać przewlekle tlący się stan zapalny i jego konsekwencje (a jednym z nich jest miażdżyca).

Wreszcie polifenole roślinne (a wśród nich resweratrol, odkryty początkowo w czerwonych winogronach, kurkumina, epigallokatechina z zielonej herbaty) mają istotny wpływ na aktywność genów regulujących aktywność zapalną czy aktywność sirtuin – białek wydłużających życie. Także dieta śródziemnomorska jest przez genetyków wiązana ze zmianą metylacji genów regulujących aktywność układu immunologicznego.

Jak widać, fakt, że jedzenie ma znaczenie, nabiera zupełnie nowego wymiaru na poziomie komórki i genów regulujących mikrozapalenie. Naukę o aktywacji i deaktywacji genów pod wpływem składników żywności nazwano nutriepigenetyką. Dziś badania koncentrują się m.in. na tym, czy za pomoc suplementów diety będzie można w sposób celowany włączać i wyłączać geny – np. te wydłużające życie (czemu najbliższe chyba są badania resweratrolu, który jest aktywatorem sirtuin).

Źródło

Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2018 Jul;21(4):252-259. Nutriepigenetics and cardiovascular disease. Kalea AZ, Drosatos K, Buxton JL.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s