Suplementacja kwasu eikozapentaenowego (EPA) z rodziny omega-3 zmniejsza ciężkość objawów depresji poporodowej lub depresji u ciężarnych. Z kolei suplementacja kwasu dokozaheksaenowego (DHA) u zdrowych ciężarnych może dodatkowo zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji.

Autorzy omawianej pracy przeanalizowali badania naukowe poświęcone działaniu suplementów zawierających kwasy omega-3 u kobiet w ciąży lub po porodzie. Zasoby kwasów omega-3 w okresie ciąży i karmienia piersią dość szybko ulegają wyczerpaniu, przez co może zanikać ich potencjał ograniczania mikrostanu zapalnego w układzie nerwowym. To z kolei może prowadzić do zaburzeń neurotransmisji, które mogą przejawiać się pod postacią depresji.

Analiza wskazuje, że różne kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 mogą działać na różne sposoby. Suplementacja EPA może skutecznie zmniejszać nasilenie depresji w okresie ciąży i po porodzie, a suplementacja DHA raczej zmniejsza ryzyko, że do depresji dojdzie, jednak musi być długoterminowa i rozpoczęta przed ciążą. Nie działa zatem jak leki przeciwdepresyjne, i lepiej o niej myśleć jak o metodzie utrzymywania mózgu w zdrowiu przez całe życie – zwłaszcza PRZED ciążą, która istotnie zwiększa ryzyko depresji.

Źródło

J Affect Disord. 2018 Oct 1;238:47-61. Omega-3 polyunsaturated fatty acid supplementation in prevention and treatment of maternal depression: Putative mechanism and recommendation. Hsu MC, Tung CY, Chen HE.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s