Czosnek polecany w otyłości

Stale suplementowany wyciąg z czosnku korzystnie wpływa na działanie układu immunologicznego u osób z otyłością i może przyczyniać się do opóźniania rozwoju chorób przewlekłych związanych z przewlekłym stanem zapalnym, który towarzyszy otyłości – piszą naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Człowieka University of Florida (USA). 

Są to wnioski z badania, które miało na celu sprawdzenie, jak czosnek wpłynie na parametry tlącego się stanu zapalnego towarzyszącego otyłości i będącego czynnikiem ryzyka jej powikłań (np. sercowo-naczyniowych).

Do badania włączono 51 otyłych osób (średni wiek 46 lat, średnie BMI 36 kg/m2). Przydzielono ich losowo do grupy przyjmującej wyciąg z czosnku w dawce 3,6 g lub placebo. Suplement miał być przyjmowany codziennie wraz z posiłkiem przez 6 tygodni. Przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu przeprowadzono badania biochemiczne krwi w celu oceny parametrów zapalnych, analizowano też subpopulacje leukocytów (komórek układu odpornościowego) i wydzielane przez nie cytokiny (białka służące do komunikacji).

W grupie stosującej czosnek stwierdzono (w porównaniu z placebo) mniejsze stężenia IL-6 oraz TNF-α (dwie cytokiny uczestniczące w rozwoju reakcji zapalnej). Cytometria przepływowa wskazała, że w pierwszej grupie większy był odsetek limfocytów Tγδ (uczestniczą m.in. w odpowiedzi przeciwnowotworowej) oraz mniejszy limfocytów NKT. Czosnek zmniejszył stężenie cholesterolu LDL i wydaje się wpływać korzystnie na inne parametry profilu lipidowego.

Wyniki wskazują, że suplementacja czosnku reguluje odpowiedź immunologiczną, wygaszając przewlekły stan zapalny w otyłości, co może w przyszłości zaowocować mniejszym ryzykiem jej powikłań.

Źródło

Clin Nutr ESPEN. 2018 Apr;24:148-155. Aged garlic extract supplementation modifies inflammation and immunity of adults with obesity: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Xu C, Mathews AE, Rodrigues C, Eudy BJ, Rowe CA, O’Donoughue A, Percival SS.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s