Naukowcy stale poszukują substancji pochodzenia naturalnego, które mogłyby wspomagać leczenie nowotworów. Amerykanie z University of Kansas Medical Center podsumowali stan prac nad takimi związkami, które mają potencjał w leczeniu i profilaktyce raków kolczystokomórkowych regionu głowy i szyi.
Nowotwory te odpowiadają na świecie za ok. 300 tys. zgonów rocznie i aktualnie stosowane metody (chemioterapia, radioterapia, operacje chirurgiczne) wiążą się z niezaniedbywalnym ryzykiem powikłań.
Związki pochodzenia naturalnego używane często jako suplementy diety mają często doskonały profil bezpieczeństwa, mało działań ubocznych, działają antyoksydacyjnie i liczne badania już wskazują na ich potencjalną przydatność w leczeniu tego rodzaju nowotworów. Problemem często jest niska biodostępność (czyli w uproszczeniu słaba wchłanialność z jelit do krwi), w związku z tym konieczność stosowania dużych dawek, przy których mogą pojawić objawy uboczne, a także możliwość wytworzenia oporności przez komórki rakowe, dokładnie jak w przypadku klasycznej chemioterapii. Wszystkie te problemy można jednak próbować rozwiązać za pomocą nowoczesnych metod farmakologicznych.
Autorzy wskazują, że najbardziej zaawansowane prace w wykorzystaniu antynowotworowym dotyczą:
- witaminy A, zwłaszcza w skojarzeniu z witaminą E;
- kurkuminy;
- izotiocyjanianów (ich źródłem jest m.in. brukselka, brokuły, jarmuż)
- zielonej herbaty (jej ekstrakty potencjalizują działanie innych substancji przeciwnowotworowych);
- luteoliny (flawonoid obecny m.in. w pietruszce, selerze i brokułach);
- resweratrolu (robiący wielką karierę w naukach o zdrowiu związek o licznych działaniach, izolowany z czerwonego wina i skórek winogron);
- genisteiny (izoflawon, fitoestrogen obecny w warzywach strączkowych, m.in. soi);
- likopenu (obecnego w dużych ilościach w dojrzałych pomidorach);
- gorzkiego melona (owoc tropikalny);
- withaferyny A z wasobii – rośliny pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej;
- guggulsteronu – fitosteronu pochodzącego z balsamowca.
Źródło
Cancer Prev Res (Phila). 2018 Mar 30. A Review of Promising Natural Chemopreventive Agents for Head and Neck Cancer. Crooker K, Aliani R, Ananth M, Arnold L, Anant S4, Thomas SM.