O rakotwórczych grzybach w przyprawach

Przyprawy mogą być skażone grzybami wytwarzającymi związki rakotwórcze – piszą naukowcy z Uniwersytetu w Santa Maria (Brazylia). W ich badaniu skażenie przypraw było tak silne, że może zagrażać zdrowiu konsumentów.

Autorzy przebadali 200 próbek rozmarynu, kopru włoskiego, cynamonu, goździków, papryki, pieprzu i oregano, poszukując skażenia grzybami z rodzaju Aspergillus i w razie ich znalezienia – oceny potencjału rakotwórczego.

Tylko w goździkach nie stwierdzono kontaminacji grzybami. W pozostałych przyprawach wykazano silne skażenie pleśniami Aspergillus sp., Penicillium sp. i Cladosporium sp. Biały i czarny pieprz okazały się szczególnie podatne na obecność toksycznych pleśni z rodzaju Aspergillus spp., w tym takich, które mogą wytwarzać związki rakotwórcze, np. aflatoksyny. W przypadku czarnego pieprzu aflatoksyny wytwarzało 14 proc. izolatów z gatunku A. flavus, natomiast w przypadku białego pieprzu – 77 proc. A. flavus i 100% A. nomius. Z kolei w oregano stwierdzono największą ilość izolatów A. niger, choć tu tylko 2 proc. wytwarzało rakotwórczą ochratoksynę A.

Autorzy zwracają uwagę, że problem kontaminacji przypraw grzybami pleśniowymi może mieć wpływ nie tylko na ich walory smakowe i zapachowe, ale i na zdrowie użytkowników tych przypraw.

Źródło

Food Microbiol. 2018 Aug;73:93-98. Fungi in spices and mycotoxigenic potential of some Aspergilli isolated. Garcia MV, Parussolo G, Moro CB, Bernardi AO, Copetti MV.

Jedna myśl w temacie “O rakotwórczych grzybach w przyprawach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s