Glony kontra tłuszcze

Jadalne glony z rodzaju listownicowców mogą zmniejszać wchłanianie tłuszczów. W eksperymencie biochemicznym wykazano, że ekstrakt z glonów Acophyllum nodosum hamuje lipazę trzustkową, czyli enzym odpowiadający za rozkład tłuszczów do przyswajalnych związków. Wyniki opublikowano w czasopiśmie wydawanym przez prestiżowe brytyjskie towarzystwo naukowe – The Royal Society of Chemistry. 

Wpływ tego morskiego glonu, używając różnych jakościowo ekstraktów i porównując ich wpływ na lipazę ze znanym lekiem stosowanym w odchudzaniu, czyli orlistatem. Okazało się, że ekstrakt z A. nodosum bogaty w polifenole działa ok. 500 razy słabiej od orlistatu, jednak bardziej oczyszczony ekstrakt – zawierający duże ilości florotanin (polifenole będące elementem ściany komórkowej glonów, odpowiadające m.in. za ochronę przez promieniowaniem ultrafioletowym) był znacznie silniejszy, bo już tylko 150 razy słabszy niż orlistat. Jeszcze lepiej działała frakcja wzbogacona wielocukrami; z kolei silne oczyszczenie ekstraktu, pozbawiającego go polifenoli, czyniło go nieskutecznym inhibitorem lipazy.

Podsumowując, wydaje się, że wielocukry i florotaniny zawarte w morskich brunatnicach mogą na różne sposoby hamować lipazę, co ma potencjalnie istotne znaczenie dla osób, których dieta jest bogata w te wodorosty – albo które dbają o linię. Zahamowanie lipazy skutkuje bowiem zmniejszonym wchłanianiem tłuszczów z pożywienia.

Źródło

Food Funct. 2018 Jan 24;9(1):502-510. Extracts from the edible seaweed, Ascophyllum nodosum, inhibit lipase activity in vitro: contributions of phenolic and polysaccharide components. Austin C, Stewart D, Allwood JW, McDougall GJ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s