Przeciwgrzybicza kurkuma

Kurkuma i jej alkoholowy ekstrakt zawierają liczne związki o działaniu przeciwgrzybiczym – co potwierdzono w wielu badaniach mikrobiologicznych. W aktualnej pracy naukowcy postanowili wyjaśnić, jakie mechanizmy odpowiadają za te właściwości kurkumy. 

Związków kurkumy aktywnych wobec grzybów jest sporo – zalicza się do nich kurdion, izokurkumenol, kukrumenol, kurceren, beta-elemen, kurkuminę, germakron i kurkumol. Taki zestaw działa z różną siłą na grzyby, zależnie od ich rodzaju – różnice są nawet pięćdziesięciokrotne (co oznacza, że pewne grzyby są bardziej, a inne mniej podatne na działanie kurkumy).

Do dalszych testów wybrano Fusarium graminearum, grzyb zakażający zboża, o bardzo dużej wrażliwości na związki kurkumy. Analiza molekularna wskazała, że ekstrakt z kurkumy wpływa na aktywność kilkudziesięciu genów grzyba, głównie tych uczestniczących w produkcji energii, syntezie transportowego RNA i metabolizmie glukozy. Związki z kurkumy działają, jak się okazuje, szeroko i wielopoziomowo, od blokady łańcucha oddechowego grzyba, przez zahamowanie syntezy białek aż po zaburzenia syntezy ergosterolu (steryd niezbędny do tworzenia nowych ścian komórkowych i rozmnażania grzybów).

Autorzy pracy sugerują, że biorąc pod uwagę te obserwacje, dalsze badania nad związkami kurkumy mogą doprowadzić do opracowania nowych, bezpieczniejszych fungicydów, czyli związków grzybobójczych wykorzystywanych w rolnictwie.

Źródło

PLoS One. 2018 Mar 15;13(3):e0194284. Antifungal activity, main active components and mechanism of Curcuma longa extract against Fusarium graminearum. Chen C, Long L, Zhang F, Chen Q, Chen C, Yu X, Liu Q1, Bao J, Long Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s