Chrom dla kobiet z policystycznymi jajnikami

Zespół policystycznych jajników wielu kobietom spędza sen z powiek – zaburza miesiączkowanie i utrudnia zajście w ciążę (czasem aż do konieczności zapłodnienia pozaustrojowego), wiąże się z też z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i zwiększonym ryzykiem kardiometabolicznym. Pomocny może być chrom. 

Takie wnioski przynosi badanie, w którym wzięło udział 40 kobiet z tą chorobą, w wieku od 18 do 40 lat. Wszystkie były kandydatkami do IVF, czyli zapłodnienia in vitro. Podzielono je losowo na dwie grupy, jedna otrzymywała suplementację chromu w dawce 200 μg dziennie, druga placebo. Badanie trwało 8 tygodni.

W porównaniu z placebo, chrom istotnie zmniejszył stężenie glukozy na czczo, stężenie insuliny i oporność tkanek na działanie insuliny. Stwierdzono także obniżenie stężenia triglicerydów, zwiększoną pojemność antyoksydacyjną osocza i redukcję stężenia aldehydu masłowego. Biorąc pod uwagę, że zaburzenia metaboliczne są niezwykle ważnym ogniwem patologicznym w rozwoju zespołu policystycznych jajników, suplementacja chromu wydaje się prostą, niedrogą i bezpieczną pomocą – może nie w doprowadzeniu do pełnego wyleczenia za pomocą monoterapii, ale na pewno jako dodatek do całokształtu postępowania medycznego.

Źródło

Biol Trace Elem Res. 2018 Jan 6. The Influences of Chromium Supplementation on Glycemic Control, Markers of Cardio-Metabolic Risk, and Oxidative Stress in Infertile Polycystic ovary Syndrome Women Candidate for In vitro Fertilization: a Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Jamilian M, Zadeh Modarres S, Amiri Siavashani M, Karimi M, Mafi A, Ostadmohammadi V, Asemi Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s