Kwas foliowy pomaga chronić przed demencją

Suplementacja kwasu foliowego wydaje się poprawiać funkcje poznawcze i zmniejszać stężenie krążących we krwi markerów świadczących o nadprodukcji amyloidu beta.

Funkcje poznawcze, takie jak pamięć, koncentracja czy zdolności porozumiewania się, zostają zaburzone w demencji (np. otępieniu naczyniowym, chorobie Alzheimera) i zaburzenie to jest wręcz istotą choroby. Z kolei amyloid beta to białko, którego odkładanie się w mózgu (i zaburzanie funkcji neuronów) jest kluczowym elementem patologicznym w otępieniu alzheimerowskim i liczne badania naukowe koncentrują się na wyjaśnianiu jego roli i próbach odkrycia sposobów redukcji tych złogów w układzie nerwowym.

W omawianym badaniu uczestniczyło 180 osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (są to zaburzenia nie na tyle silne, by świadczyć o demencji, ale u części z tych osób dojdzie do jej rozwoju). Podzielono ich na dwie grupy – jedna otrzymywała kwas foliowy w dawce 400 µg dziennie, druga nie. Przez 2 lata ocenianio funkcje poznawcze i biomarkery związane z amyloidem beta.

Przez cały czas obserwacji IQ ogółem, IQ werbalne oraz przetwarzanie informacji i cyfr były lepsze w grupie suplementującej kwas foliowy. W tej grupie mniejsze też były biomarkery świadczące o zagrożeniu demencją, takie jak homocysteina, S-adenozylohomocysteina (SAH), białko amyloidu Aβ-42 oraz ekspresja m-RNA dla APP-mRNA (kwas rybonukleinowy kodujący białko prekursowe dla amyloidu).

Źródło

Eur J Nutr. 2017 Dec 18. Effects of folic acid supplementation on cognitive function and Aβ-related biomarkers in mild cognitive impairment: a randomized controlled trail. Ma F, Li Q, Zhou X, Zhao J, Song A, Li W, Liu H, Xu W, Huang G.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s