Witamina D pomocą w chorobach zapalnych jelit

Witamina D ma potencjał w leczeniu chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelit – podsumowują prace naukowe na ten temat naukowcy ze Szkoły Medycznej i Szpitala Uniwersyteckiego w Sao Paulo (Brazylia). Zwracają uwagę, że suplementacja tej witaminy jest niedroga, bezpieczna i prowadzi do poprawy jakości życia chorych.

A jakość życia tych osób jest niebagatelnym problemem. W chorobach zapalnych jelit może dochodzić do częstych epizodów tzw. ostrego brzucha lub bardzo poważnych, nasilonych biegunek z krwią i śluzem. Choroba jest bolesna i często wymaga leczenia szpitalnego lub wręcz chirurgicznego – i walczy się nawet nie tyle o wyleczenie, a o wydłużenie okresów remisji (czyli braku objawów).

Naukowcy dokonali przeglądu dostępnych prac naukowych na temat suplementacji witaminy D i jej roli we wzmiankowanych chorobach. Z analizy wynika, że:

  • witamina D zapobiega rozwojowi reakcji zapalnej;
  • witamina D powoduje zahamowanie wydzielania cytokin prozapalnych: interleukiny-1 oraz 6, czynnika martwicy nowotworów;
  • witamina D poprawia czynność i integralność nabłonka jelitowego;
  • witamina D zmniejsza ilość komórek nabłonka ulegających apoptozie;
  • witamina D indukuje produkcję substancji o działaniu przeciwbakteryjnym w komórkach Panetha (są to komórki obronne zlokalizowane w kryptach jelitowych);
  • wreszcie, co chyba najważniejsze – status zasobów witaminy D wiąże się z ciężkością objawów i ryzykiem konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej oraz ryzykiem rozwoju nowotworu w przebiegu tych chorób.

 

Źródło

Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Dec 13:1-10. Associations between inflammatory bowel diseases and vitamin D. Barbalho SM, Goulart RA, Gasparini RG.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s