Witamina D poprawia palaczom płuca

Suplementacja witaminy D poprawia jakość oddychania u palaczy, poszerzając oskrzela – wynika z badania przeprowadzonego w Nowej Zelandii. 

Naukowcy podawali witaminę D 442 dorosłym w wieku 50-84 lat przez ok. rok.  Część osób tworząca grupę kontrolną otrzymywała w tym czasie placebo. Pierwsza dawka witaminy D wynosiła 200’000 j.m., kolejne 100’000 j.m. co miesiąc. Czynność płuc oceniano za pomocą spirometrii, wybrano przy tym jako główną zmienną FEV1, czyli zdolność do generowania przez płuca przepływu powietrza w ciągu pierwszej sekundy wydechu (parametr ten pośrednio świadczy o stopniu rozszerzenia oskrzeli – przyp. integmed.pl).

W wyniku podawania witaminy D jej stężenie wzrosło ze średnio 61 nmol/l do 119 nmol/l, natomiast w grupie placebo nie uległo zmianie. Okazało się, że istotne różnice w stosunku do placebo można wykazać w podgrupie palaczy tytoniu. Witamina D poprawiła ich FEV1 o 57 ml, a jeśli mieli niedobór witaminy D, poprawa była znacznie wyraźniejsza – o 122 ml. Jeszcze lepiej witamina D zadziałała na palaczy z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, u których zwiększyła FEV1 o 160 ml.

Komentarz

Panie papierosów jest po prostu szkodliwe i niszczy płuca. Palenie papierosów bez suplementacji witaminy D niszczy płuca jeszcze bardziej. Nie jest jednak to argument za suplementacją witaminy i dalszym paleniem, jak sobie wielu pomyśli, tylko za SUPLEMENTACJĄ WITAMINY D !!ORAZ!! RZUCENIEM PALENIA. Tylko tak można sobie trwale i porządnie poprawić czynność płuc.

Źródło

Nutrients. 2017 Dec 13;9(12). Effect of Monthly, High-Dose, Long-Term Vitamin D on Lung Function: A Randomized Controlled Trial. Sluyter JD, Camargo CA, Waayer D, Lawes CMM, Toop L, Khaw KT, Scragg R.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s