Czerwona papryka nową luteiną na oczy?

Dwa karotenoidy obecne praktycznie wyłącznie w czerwonej papryce, kapsantyna i kapsorubina, chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe w stopniu porównywalnym do luteiny.

Zjawisko to nazywa się fotoprotekcją i ma duże znaczenie dla skóry czy siatkówki oka, gdzie mamy chcąc nie chcąc do czynienia z wybijaniem elektronów przez wysokoenergetyczne promieniowanie ultrafioletowe. Karotenoidy, działające jak wymiatacze wolnych rodników, mają potencjalne działanie fotoprotekcyjne i naukowcy z Uniwersytetu w Sewilli (Hiszpania) postanowili je ocenić, badając ich zdolność do zabezpieczania komórek przed uszkodzeniami DNA i śmiercią.

W tym celu sprawdzili, jak zanurzenie jednego z rodzajów komórek występujących w skórze człowieka – fibroblastów – wpłynie na uszkodzenia komórek po naświetlaniu promieniami UVB. Efekty porównywano z luteiną, słynnym naturalnym związkiem z grupy ksantofilowych karotenoidów, która służy ochronie komórek siatkówki oka.

Kapsantyna i kapsorubina przeciwdziałały uszkodzeniom komórek powodowanym przez UVB o energii do 300 mJ/cm2. Wszystkie związki silnie zmniejszyły ilość przerwań nici DNA i ograniczyły aktywację szlaku kaspazy-3 (są to enzymy, które po aktywacji doprowadzają do śmierci komórki w mechanizmie apoptozy). I mimo że do zahamowania pozostał jeszcze jeden szlak kaspazy-1, autorzy uznają, że oba związki pochodzące z czerwonej papryki mogą być wykorzystywane jako suplement diety mogący chronić wrażliwe komórki przed szkodliwym światłem.

Źródło

Photochem Photobiol Sci. 2016 Aug 31;15(9):1204-1211. Carotenoids exclusively synthesized in red pepper (capsanthin and capsorubin) protect human dermal fibroblasts against UVB induced DNA damage. Fernández-García E, Carvajal-Lérida I, Pérez-Gálvez A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s