Jak depresja u starszych osób wiąże się z brakiem witamin

Wyniki przekrojowego japońskiego badania ujawniają ciekawą zależność między spożyciem witamin a objawami depresyjnymi u starszych osób. Istnieje ona mianowicie u kobiet i osób otyłych.

Naukowcy zbadali 1634 starszych mieszkańców miasta Shika (do badania zapraszano osoby powyżej 65 roku życia). Oceniano, jak dużo spożywają witaminy A (analogów retinolu i beta-karotenu), witaminy D, alfa-tokoferolu, witaminy K, witamin z grupy B, witaminy C oraz kryptoksantyny. Wartości te korelowano z objawami depresji mierzonymi za pomocą skali geriatrycznej.

Co znamienne, to że objawy depresji były dość częste – stwierdzano ją aż u jednej osoby na cztery. Wstępne analizy wskazywały, że osoby z depresją spożywają mniej witamin niż osoby bez depresji, ale bardziej szczegółowe metody ujawniły, że za tę obserwację odpowiadają głównie kobiety i osoby z nadmierną masą ciała – nie było natomiast takiej zależności u mężczyzn i osób z niedowagą.

Autorzy zwracają uwagę, że witaminy z grupy B, K oraz C mają działanie neuroprotekcyjne, które może wyrażać się właśnie zapobieganiem depresji. Z kolei otyłość nie dość, że sama w sobie przyczynia się do depresji, to jeszcze świadczy o złej diecie, która prawdopodobnie jest uboga w witaminy. Dodatkowo warto sobie uświadomić, że oprócz depresji u starszych osób częściej występują zaburzenia poznawcze a nawet demencja, co z kolei znacznie utrudnia komponowanie właściwej diety i również przyczynia się do niedoboru podstawowych składników odżywczych.

Źródło

Nutrients. 2017 Dec 3;9(12). Relationship between Vitamin Intake and Depressive Symptoms in Elderly Japanese Individuals: Differences with Gender and Body Mass Index. Nguyen TTT, Tsujiguchi H, Kambayashi Y, Hara A, Miyagi S, Yamada Y, Nakamura H, Shimizu Y, Hori D, Suzuki F, Hayashi K, Nakamura H.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s