Niedobór witaminy B6 zwiększa ryzyko raka płuca. Także u niepalących

Duży międzynarodowy zespół badaczy z kilku kontynentów zaplanował i przeprowadził eksperyment, w którym miano ocenić, jak witamina B6 (pirydoksyna) wiąże się z rakiem płuca. Okazuje się, że związek istnieje, jest istotny i poważny.

W badaniu kliniczno-kontrolnym wzięło udział przeszło 10 tys. osób, u których oceniano stan funkcjonalny pod względem wykorzystania witaminy B6. Stan funkcjonalny oznacza, że nie badano samego stężenia witaminy B6, bo ono podlega wahaniom związanym np. z reakcjami zapalnymi, ale stosunek stężenia dwóch związków, w metabolizmie których uczestniczy witamina B6 – 3-hydroksykynureniny i kwasu ksanturenowego (stosunek ten jest bardzo czułym markerem niedoboru witaminy B6, im jest większy, oznacza to, że tym mniej witaminy B organizm jest w stanie wykorzystać do przemiany pierwszego związku w drugi – przyp. integmed.pl).

Upośledzony metabolizm związków zależny od pirydoksyny zwiększał ryzyko raka płuc o ok. 25 proc. Analiza statytstyczna wskazała, że za zjawisko to odpowiadał jeden typ raka płuc – rak płaskonabłonkowy. Co istotne, ryzyko to było zwiększone i u palaczy, i u byłych palaczy, i u niepalących, z tym że nie u wszystkich grup tak samo: mężczyźni, aktualni i byli palacze byli narażeni o połowę bardziej niż kobiety i osoby nigdy niepalące tytoniu. 

Źródło

Int J Cancer. 2017 Dec 14. Impaired functional vitamin B6 status is associated with increased risk of lung cancer. Theofylaktopoulou D, Midttun Ø, Ueland PM et al.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s