Jak pomóc chorym na fibromialgię? Czy skuteczne są antyoksydanty? Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili przegląd prac naukowych, który daje pacjentom pewne nadzieje.

Randomizowanych badań klinicznych z nutraceutykami w fibromialgii jest stosunkowo mało. Autorzy skupili się na pracach oceniających skuteczność różnych antyoksydantów w łagodzeniu bólu towarzyszącego fibromialgii.

Uogólniony, przewlekły ból jest głównym objawem tej choroby. Trudno go kontrolować, bo nie reaguje na klasyczne leki przeciwbólowe. Podejrzewa się, że jego źródłem nie są tkanki obwodowe, a zaburzenia przetwarzania sygnałów czuciowych w mózgu. Dodatkowym objawem jest obecność tzw. punktów spustowych na ciele. Są to miejsca, których ucisk wywołuje nieadekwatną reakcję bólową. Wykorzystuje się je w rozpoznawaniu choroby. Innym typowym objawem są nieustępujące zmęczenie i problemy ze snem (trudności w zasypianiu, nocne wybudzenia, sen nieprzynoszący wypoczynku).

Przyczyna fibromialgii jest nieznana, podejrzewa się udział czynników genetycznych, zakaźnych, psychologicznych (stres i trauma). Leczenie fibromialgii jest wielopoziomowe, wykorzystuje się zwłaszcza odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, terapie relaksacyjne, treningi uważności, akupunkturę i leki przeciwdepresyjne. U części chorych skuteczna jest zmiana diety i niektóre nutraceutyki.

Z przeglądu dokonanego przez autorów wynika, że dostępne prace naukowe wskazują na skuteczność przeciwbólową następujących suplementacji:

  • witaminy C
  • koenzymu Q10
  • acetylokarnityny
  • kwasu alfa-liponowego
  • nasion czarnuszki
  • aceroli w połączeniu z imbirem
  • chlorelli
  • cytrynianu magnezu (największa w połączeniu z amitryptyliną, lekiem przeciwdepresyjnym).

Trzeba brać pod uwagę, że o skuteczności w/w świadczą tylko pojedyncze badania. To za mało, by jej dowieść bezsprzecznie. Przegląd wskazuje jednak możliwości do przetestowania przez chorych, którym standardowe terapie niosą niewystarczającą pomoc.

Na podstawie
Fernández-Araque A, Verde Z, Torres-Ortega C, Sainz-Gil M, Velasco-Gonzalez V, González-Bernal JJ, Mielgo-Ayuso J. Effects of Antioxidants on Pain Perception in Patients with Fibromyalgia-A Systematic Review. J Clin Med. 2022 Apr 27;11(9):2462. doi: 10.3390/jcm11092462. PMID: 35566585; PMCID: PMC9099826.