Zespół naukowców z uniwersyteckiej Szkoły Żywienia i Dietetyki w Teheranie (Iran) z udziałem przedstawiciela Uniwersytetu w Coventry (Wielka Brytania) wskazuje, że podawanie kurkuminy pomaga sportowcom opanować powysiłkowe bóle mięśni (popularnie zwane „zakwasami”, choć niewiele mają wspólnego z zaleganiem kwasu w mięśniach – teorię tę obalono, ale nazwa została). 

Korzystne dla kurkuminy wyniki przyniosła metaanaliza dziesięciu badań klinicznych wykorzystujących suplementację tego nutraceutyku u sportowców. Wykazano w niej, że kurkumina:

  •  istotnie redukuje aktywność kinazy kreatynowej we krwi (enzym uwalniany z uszkodzonych mięśni);
  •  łagodzi bóle mięśniowe;
  •  zmniejsza stężenie TNF-alfa (cytokina prozapalna);
  •  poprawia maksymalną siłę skurczu;
  •  poprawia zakres ruchów.

Parametry te zmieniały się nieznacznie, acz istotnie, co może mieć znaczenie przede wszystkim w sporcie zawodowym. Badanie to wpisuje się w kontekst wcześniejszych prac naukowych, w których obserwowano podobne efekty – jak się wydaje, suplementacja kurkuminy może być rozważana zwłaszcza w okresie wzmożonej intensywności wysiłku, np. w czasie zawodów. W badaniach obserwowano korzystne efekty przy podawaniu kurkuminy na kilka dni przed wysiłkiem i kilka dni po wysiłku. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że mniejszy ból, szybsza regeneracja, lepszy zakres ruchów może przesądzić o wynikach rywalizacji. 

Na podstawie

Beba M, Mohammadi H, Clark CCT, Djafarian K. The effect of curcumin supplementation on delayed-onset muscle soreness, inflammation, muscle strength, and joint flexibility: A systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. Phytother Res. 2022 Jul;36(7):2767-2778. doi: 10.1002/ptr.7477. Epub 2022 May 16. PMID: 35574627.