Francuscy naukowcy, z udziałem przedstawicieli jednej z firm farmaceutycznych, przetestowali skuteczność preparatu łączącego cztery nutraceutyki w przeciwdziałaniu skutkom stresu u ogólnie zdrowych osób. Tego typu badania są najlepszym dowodem na to, że działanie farmakologiczne ziół i makro– oraz mikroelementów diety przyciąga uwagę dużych graczy na rynku leków. 

W omawianym badaniu klinicznym wzięło udział 100 osób zgłaszających przewlekły stres. Podawano im przez 4 tygodnie albo placebo, albo złożony preparat zawierający magnez, witaminy B9 (kwas foliowy), B6, B12 oraz ekstrakty z różeńca górskiego (produkt z grupy adaptogenów) i zielonej herbaty. Obserwację prowadzono jeszcze przez miesiąc od zakończenia podawania badanego produktu. 

Analiza wskazała, że po 14, 28 i 56 dniach w grupie otrzymującej aktywny preparat uzyskano znacznie lepszą niż w grupie placebo redukcję wskaźnika DASS-42 (42-punktowy kwestionariusz oceniający subiektywne nasilenie lęku i depresji), a także zmniejszenie wrażliwości na ból związany z zimnymi bodźcami (i trend w podobnym kierunku, jeśli chodzi o wrażliwość na wysoką temperaturę). Odnotowano też istotną poprawę codziennego funkcjonowania dzięki redukcji senności w ciągu dnia. 

Wszystkie te zmiany można uznać za nie tylko związane ze stresem, ale i pozytywnie reagujące na suplementację. Być może połączenie magnezu, witamin z grupy B i adaptogenów okaże się korzystne w szerzej ujętych zaburzeniach snu czy bólu, i z pewnością będzie to kierunkiem dalszych badań. Zaś sam wpływ na stres jest z pewnością godny odnotowania: przewlekły stres jest bowiem niedocenianym czynnikiem przyczyniającym się do licznych chorób (w tym układu krążenia), występującym w dzisiejszych czasach powszechnie i bardzo trudnym do kontroli przez osobę nim dotkniętą (zwłaszcza jeśli nie otrzyma profesjonalnej pomocy psychologa lub psychiatry).

Adaptogeny (w tym badany tutaj różeniec górski) oraz magnez mogą bezpośrednio zmieniać aktywność jednostek mózgu odpowiedzialnych za percepcję sytuacji stresowych, co wykazano we wcześniejszych badaniach m.in. z użyciem EEG. Niedroga suplementacja pomagająca radzić sobie ze stresem zastąpi być może w łagodniejszych przypadkach silniejsze leki, i wejdzie w ten sposób do arsenału terapeutycznego. Możliwe jest też jej stosowanie wespół z lekami przeciwdepresyjnymi / przeciwlękowymi – czas i kolejne badania pokażą, jak takie naturalne skojarzenia „odnajdą się” w praktyce. 

Na podstawie

Noah L, Morel V, Bertin C, Pouteau E, Macian N, Dualé C, Pereira B, Pickering G. Effect of a Combination of Magnesium, B Vitamins, Rhodiola, and Green Tea (L-Theanine) on Chronically Stressed Healthy Individuals-A Randomized, Placebo-Controlled Study. Nutrients. 2022 Apr 29;14(9):1863. doi: 10.3390/nu14091863. PMID: 35565828; PMCID: PMC9102162.