Prace badawcze z ostatnich kilkunastu miesięcy wskazują, że suplementacja peptydów kolagenowych usprawnia regenerację tkanki łącznej. To może mieć znaczenie m.in. u osób starszych lub aktywnych fizycznie, cierpiących na schorzenia związane z niszczeniem elementów łącznotkankowych i bólem. 

Przeglądu ostatnich badań dokonali naukowcy z USA i Republiki Południowej Afryki. Suplementacja peptydów kolagenowych powszechnie kojarzona jest z poprawą stanu skóry i może się wydawac domeną kobiet, jednak ma ona i drugą stronę. Ta jest związana właśnie z wpływem peptydów kolagenowych na szlaki metaboliczne, zwłaszcza w mięśniach i ścięgnach. Korzystna okazuje się zwłaszcza suplementacja peptydów kolagenowych w połączeniu z treningiem siłowym (ćwiczeniami oporowymi). Takie postępowanie wpływa na regenerację uszkodzeń tkanki łącznej, zmniejsza ból, zwiększa siłę mięśni. Najprawdopodobniej dzieje się to w mechanizmach wpływu na degradację i syntezę kolagenu (oba te procesy zachodzą równolegle). 

Co istotne, autorzy odpowiadają w ten sposób twierdząco na pytanie: czy taka suplementacja jest skuteczna? Artykuł ukazał się w czołowym czasopiśmie fachowym z zakresu żywienia i fizjologii, podsumowującym najnowsze zdobycze naukowe dla specjalistów różnych dziedzin medycyny. 

Na podstawie

Kviatkovsky SA, Hickner RC, Ormsbee MJ. Collagen peptide supplementation for pain and function: is it effective? Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2022 Nov 1;25(6):401-406. doi: 10.1097/MCO.0000000000000870. Epub 2022 Aug 31. PMID: 36044324.