Witaminy z grupy B dołączają do potencjalnych nutraceutyków chroniących przed szkodliwością smogu.

Sugeruje to analiza danych pochodzących ze słynnego amerykańskiego badania kohortowego WHI (Women’s Health Initative). Naukowcy przyjrzeli się przeszło 7 tys. uczestniczek w wieku 65-80 lat, poszukując związku między ilością przyjmowanych witamin: B9 (kwas foliowy), B12 i B6 a narażeniem na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 oraz częstością demencji.

Pył zawieszony PM2,5 to frakcja zanieczyszczeń powietrza o bardzo małej średnicy (mniej niż 2,5 mikrometra). Cząsteczki te łatwo przenikają w płucach do krwiobiegu i są roznoszone po całym organizmie, prowadząc do uszkodzeń narządowych, które po latach skutkują większą częstością chorób serca, chorób płuc (zwłaszcza astmy i jej zaostrzeń) i in. Naukowcy wiążą działanie tej frakcji smogu także ze zwiększaniem stężenia homocysteiny i w rezultacie uszkodzeniami komórek nerwowych, co może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych i rozwoju otępienia. Ponieważ witaminy z grupy B biorą udział w metabolizmie homocysteiny, lepsze zaopatrzenie w nie mogłoby w teorii pełnić funkcję neuroprotekcyjną.

To zaś można próbować weryfikować w badaniach, początkowo epidemiologicznych, a później udowodnić w interwencyjnych. W przedstawianej dziś pracy naukowej udało się wykryć postulowaną korelację: w okresie 9 lat obserwacji u kobiet zamieszkujących regiony z dużym stężeniem PM2,5 w powietrzu odnotowano co prawda większą częstość demencji, ale tylko w grupie spożywającej mniejsze ilości wspominanych witamin grupy B.

Jak podkreślają autorzy, to pierwsza praca sugerująca możliwe ochronne znaczenie witamin z grupy B w aspekcie demencji rozwijającej się na obszarach dotkniętych problemem smogu.

Na podstawie
Chen C, Whitsel EA, Espeland MA, Snetselaar L, Hayden KM, Lamichhane AP, Serre ML, Vizuete W, Kaufman JD, Wang X, Chui HC, D’Alton ME, Chen JC, Kahe K. B vitamin intakes modify the association between particulate air pollutants and incidence of all-cause dementia: Findings from the Women’s Health Initiative Memory Study. Alzheimers Dement. 2022 Feb 1. doi: 10.1002/alz.12515. Epub ahead of print. PMID: 35103387.