Jakie suplementy diety można wykorzystywać u osób z nawracającymi bólami głowy? Na takie pytanie odpowiadają w czasopiśmie skierowanym do neurologów naukowcy z ośrodków medycznych w Iranie i USA. 

Autorzy opierają się na koncepcji, że w patofizjologii migreny uczestniczą zaburzenia przetwarzania energii w mitochondriach w powiązaniu z przeładowaniem bodźcami czuciowymi, co prowadzi do aktywacji nerwu trójdzielnego z wszystkimi tego konsekwencjami, w tym zaburzeniem napięcia naczyń (a ostatecznym skutkiem tych zjawisk jest ból głowy lub aura). 

Takie podejście pozwala wykorzystywać nutraceutyki, o których wiadomo, że uczestniczą w procesach wytwarzania energii. Część jest wsparta badaniami klinicznymi i tym właśnie nutraceutykom postanowili przyjrzeć się bliżej autorzy omawianej pracy. Do suplementów, które mogą być skuteczne w profilaktyce migrenowych bólów głowy, zaliczyli:

  • witaminę B2 (skuteczna w dawkach 400 mg dziennie przez 3 mies.) i inne witaminy z grupy B, w tym zwłaszcza witamina B12 (ale także B1, B6 i B9); witamina B2 znajduje się w rekomendacjach kilku towarzystw neurologicznych, m.in. American Academy of Neurology, American Headache Society, European Federation of Neurological Societies czy Kanadyjskiego Towarzystwa Bólu Głowy;
  • witaminę D (należy dążyć do wyrównania stężenia tej witaminy we krwi);
  • magnez, skuteczny w przerywaniu napadu migreny z aurą po podaniu dożylnym, ale także w prewencji bólów głowy po suplementacji doustnej w dawce 360-600 mg;
  • koenzym Q10, który poprawia bioenergetykę mitochondriów, działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie i którego niedobór stwierdza się u chorych na migrenę dość często – skuteczność wykazano dla dawek od 30 do 300 mg dziennie (zwykle 100-150 mg), zwłaszcza w połączeniu z nanokurkuminą;
  • kwasy omega-3, które także działają przeciwzapalnie – tu dane z badań są sprzeczne, ale obiecujące wyniki przynosi łączenie ich z kurkuminą i ograniczeniem ilości kwasów omega-6 w diecie. 

Autorzy zwracają uwagę, że wymienione suplementy mają różne punkty uchwytu, co uzasadnia ich łączenie (bo mogą działać wielokierunkowo): witamina B2 i koenzym Q10 usprawniają czynność mitochondriów, witamina D i omega-3 chronią komórki nerwowe, natomiast witamina B12 i B9 wpływają na napięcie naczyń mózgowych. 

Na migrenę choruje ok. 10 proc. globalnej populacji; kobiety trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Choroba dotyka również dzieci. Dokładna przyczyna migreny wciąż nie została poznana. U chorych opisywano zubożenie energetyczne komórek w układzie nerwowym (niedobór związków magazynujących energię, być może związany z nadmiarem homocysteiny), jak również nasilenie stresu oksydacyjnego. 

Na podstawie

Ariyanfar S, Razeghi Jahromi S, Togha M, Ghorbani Z. Review on Headache Related to Dietary Supplements. Curr Pain Headache Rep. 2022 Mar;26(3):193-218. doi: 10.1007/s11916-022-01019-9. Epub 2022 Mar 7. PMID: 35254637.