Włoska firma badawczo-konsultingowa przeprowadziła badanie kliniczne, w którym potwierdziła skuteczność suplementacji hydrolizowanego kolagenu w poprawianiu wyglądu skóry. 

Badanie miało charakter randomizowany, prowadzono je metodą podwójnie ślepej próby w grupie 52 ochotniczek. Połowie podawano przez 8 tygodni suplement zawierający hydrolizowany kolagen, a połowie podobnie wyglądający proszek zawierający nieaktywną maltodekstrynę (grupa kontrolna placebo). Część parametrów wyglądu skóry oceniano za pomocą specjalistycznych urządzeń (korneometr, kutometr), a częściowo polegano na ocenie klinicznej, którą przeprowadzał lekarz dermatolog. 

Różnice między grupami okazały się istotne statystycznie już po 28 dniach i z czasem stawały się coraz wyraźniejsze. W grupie otrzymującej preparat kolagenu odnotowano:

  • poprawę nawilżenia skóry;
  • poprawę elastyczności skóry;
  • spłycenie zmarszczek. 

Co więcej, preparat okazał się dobrze tolerowany, nie odnotowano żadnych istotnych działań niepożądanych (monitorowano pod tym kątem głównie objawy ze strony przewodu pokarmowego). 

Hydrolizowany kolagen to mieszanina krótkich peptydów kolagenowych i ewentualnie aminokwasów. Po spożyciu wchłaniają się do krwi i osiadają m.in. w skórze, gdzie wykrywa się je nawet przez 2 tygodnie. W skórze są wykorzystywane do produkcji włókien kolagenowych i włókien elastycznych (od których zależy wiele parametrów „mechanicznych” opisujących stan skóry) oraz stymulują komórki tkanki łącznej do wytwarzania podstawowych substancji budulcowych tkanki łącznej, tj. kolagenu i innych włókien białkowych oraz kwasu hialuronowego. 

W świecie naukowym dwa główne kierunki badań nad hydrolizowanym kolagenem to właśnie dermokosmetologia oraz sport i choroby układu ruchu (ścięgien i stawów). W obu miejscach bowiem kolagen i włókna elastyczne i sprężyste pełnią zasadniczą rolę. 

Na podstawie

Bianchi FM, Angelinetta C, Rizzi G, Praticò A, Villa R. Evaluation of the Efficacy of a Hydrolyzed Collagen Supplement for Improving Skin Moisturization, Smoothness, and Wrinkles. J Clin Aesthet Dermatol. 2022 Mar;15(3):48-52. PMID: 35342502; PMCID: PMC8944283.