Hiszpańscy naukowcy przetestowali dwa różne ekstrakty z liści oliwki pod kątem skuteczności przeciwdziałania stresowi oksydacyjnemu oraz działania przeciwzapalnego w infekcji Helicobacter pylori

Helicobacter pylori (H. pylori) to bakteria, która zasiedla błonę śluzową żołądka i może wywoływać jej zapalenie, owrzodzenie i (choć rzadko) nawet nowotwór żołądka. W przebiegu infekcji dochodzi do odpowiedzi immunologicznej (stąd przewlekły stan zapalny), której towarzyszy nasilony stres oksydacyjny. Pozbycie się H. pylori jest dość trudne, do zwalczenia kolonizacji stosuje się zwykle skojarzenia kilku antybiotyków (a też nie u wszystkich terapia ta jest skuteczna), dlatego poszukuje się substancji potencjalizujących siłę leczenia przeciwbakteryjnego.  

Autorzy badania zbadali skuteczność dwóch różnych ekstraktów z oliwki europejskiej w hodowli ludzkich komórek nabłonka żołądkowego po wprowadzeniu do środowiska szczepów H. pylori. Oba ekstrakty okazały się skutecznie zmniejszać wydzielanie reaktywnych form tlenu oraz cytokiny prozapalnej interleukiny 8, oba wykazywały też działanie przeciwbakteryjne wobec H. pylori

Okazuje się jednak, że badane ekstrakty różniły się pod względem siły tych działań. Pierwszy silniej działał przeciwbakteryjnie, drugi silniej przeciwzapalnie. To dlatego, że w pierwszym była większa zawartość hydroksytyrozolu, w drugim oleuropeiny (oba ekstrakty były standaryzowane pod tym kątem). 

To uświadamia pewien problem, jaki dotyka producentów leków pochodzenia ziołowych: konieczność zapewnienia ustalonej dawki określonej substancji czynnej w produkcie, aby jego działanie było przewidywalne (i aby w ogóle występowało), czyli właśnie standaryzacja. W przypadku surowców bogatych w substancje czynne o różnym działaniu standaryzacja może dotyczyć tylko jednej z nich lub kilku, ale najprawdopodobniej będzie decydowała o możliwości przyszłego wykorzystywania w praktyce. Na ilość substancji aktywnej w danej partii surowca roślinnego może wpływać bardzo dużo czynników, łącznie z warunkami pogodowymi, w których odbywała się hodowla. Standaryzacja powoduje eliminację wpływu tych zmiennych – konsument ma pewność przyjęcia określonej dawki substancji czynnej w każdej kapsułce czy tabletce. 

Na podstawie

Silvan JM, Guerrero-Hurtado E, Gutiérrez-Docio A, Alarcón-Cavero T, Prodanov M, Martinez-Rodriguez AJ. Olive-Leaf Extracts Modulate Inflammation and Oxidative Stress Associated with Human H. pylori Infection. Antioxidants (Basel). 2021 Dec 20;10(12):2030. doi: 10.3390/antiox10122030. PMID: 34943133; PMCID: PMC8698654.