Suplementacja witaminy D może pomagać w leczeniu zespołu suchego oka – piszą naukowcy z Iranu. 

Są to wnioski z badania klinicznego, w którym uczestniczyło 100 chorych z zespołem suchego oka oraz niedoborem witaminy D (< 20 ng/ml). Uczestników przydzielano losowo do grupy aktywnej suplementacji albo placebo. W obu grupach stosowano poza tym standardowe leczenie polegające na regularnej aplikacji sztucznych łez. 

Po 8 tygodniach ustalono, że w grupie otrzymującej witaminę D poprawiły się parametry świadczące o stanie powierzchni gałki ocznej, takie jak wynik w teście Schirmera (oceniającym objętość wody we łzach, bez stymulacji i po stymulacji), czas rozpadu filmu łzowego (czas potrzebny do pojawienia się pierwszego suchego regionu po mrugnięciu), a także osmolarność łez. 

Wyniki potwierdzają udział witaminy D w regulacji homeostazy rogówki i podkreślają znaczenie unikania niedoboru tej witaminy (jak również różnorodność jej funkcji biologicznych – jeszcze niedawno witaminę D kojarzono głównie z wpływem na kości i gospodarkę wapniową). 

Zespół suchego oka to choroba dotykająca od 1 na 20 do nawet jednej na 3 osoby. Charakteryzuje się niedostatecznym wydzielaniem łez, powoduje nawracające zaczerwienienia spojówek, uczucie drapania/piasku w oczach, pieczenie, nadwrażliwość na światło. Ma rozliczne przyczyny – od zbyt długiego wpatrywania się w monitory/TV, pracę w zanieczyszczonych pomieszczeniach (lub nadmiernie klimatyzowanych), przez choroby reumatyczne, choroby skóry, zaburzenia hormonalne (zwłaszcza choroby tarczycy, menopauza), może być też skutkiem ubocznym niektórych leków. W razie występowania w/w objawów wskazana jest konsultacja z okulistą w celu dobrania optymalnego postępowania. 

Na podstawie

Eslampoor A, Najjaran M, Arjmand Askari E, Zarei-Ghanavati S, Ziaei M. Effect of oral vitamin D supplementation on dry eye disease patients with vitamin D deficiency. Clin Exp Optom. 2022 Feb 21:1-6. doi: 10.1080/08164622.2022.2033601. Epub ahead of print. PMID: 35188874.