Badanie kliniczne przeprowadzone w Korei Płd. potwierdza skuteczność suplementacji probiotyków w połączeniu z błonnikiem w leczeniu zaparć czynnościowych. 

Probiotyki i błonnik to tylko część kompleksowego i interdyscyplinarnego postępowania w zaparciach. Trzeba pamiętać bowiem, że w zaparciu nie wystarczy poszukać pigułki, która pogoni nas do toalety – to rozwiązanie doraźne i nie jest receptą na problem, który do zaparcia doprowadził. Przede wszystkim konieczne jest wykluczenie stanów chorobowych, których konsekwencją może być zaparcie (stąd konieczność pozostawania pod opieką lekarską), codzienne nawodnienie, aktywność fizyczna, zmiana nawyków (niepowstrzymywanie się od defekacji) i wreszcie zmiana diety na bogatą w błonnik, kiszonki i ew. uzupełnianą w probiotyki. Te działania są długofalowe i w związku z tym nie dają efektów doraźnych. Jednak pierwsze sygnały poprawy można już dojrzeć po miesiącu, co potwierdzili w badaniu Koreańczycy. 

W badaniu wzięło udział 30 pacjentów z zaparciem czynnościowym (potwierdzonym przez lekarzy w oparciu o kryteria rzymskie). Dwadzieścioro otrzymywało preparat zawierający probiotyki (szczepy Lactobacillus, Bifidobacterium) oraz prebiotyki (oligosacharydy, błonnik), dziesięcioro pozostałych stanowiło grupę kontrolną. Po miesiącu okazało się, że grupy istotnie różniły się pod względem wielu elementów, m.in.: 

  • częstości wypróżnień;
  • ilości wypróżnień sprawiających dyskomfort;
  • uczucia niepełnego wypróżnienia;
  • kształtu stolca;
  • ilości gazów.

Zmianom tym towarzyszyły zmiany składu flory jelitowej, co wydaje się być konsekwencją przyjmowania probiotyków, może przyczyniać się do poprawy perystaltyki i nawet dawać odległe korzyści zdrowotne związane z wyrównywaniem dysbiozy. 

Na podstawie

Kim MC, Lee S, Park JK, Park J, Lee D, Park J, Kim BY, Cho MS, Kim TY, Park HY, Park JH, Bok MK, Lim H. Effects of ID-HWS1000 on the Perception of Bowel Activity and Microbiome in Subjects with Functional Constipation: A Randomized, Double-Blind Placebo-Controlled Study. J Med Food. 2021 Aug;24(8):883-893. doi: 10.1089/jmf.2020.4746. PMID: 34406877.