Doustna suplementacja selenu poprawiła przebieg orbitopatii w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa. 

Orbitopatia tarczycowa to sytuacja, w której dochodzi do rozrostu tkanek w oczodole; wypełniająca oczodół masa powiększa się, wypychając gałki oczne ku przodowi. Objawem jest wytrzeszcz oczu, charakterystyczna cecha choroby Gravesa-Basedowa, czyli nadczynności tarczycy spowodowanej autoagresją.

W chorobie tej układ immunologiczny atakuje tarczycę, co powoduje wydzielanie przez ten gruczoł nadmiaru hormonów; równolegle toczy się proces zapalny w oczodołach. W uszkodzeniach powodowanych atakiem układu odpornościowego bierze udział stres oksydacyjny, któremu selen przeciwdziała, dodatkowo selen jest ważnym elementem składowym specyficznych białek pełniących w tarczycy funkcję ochronną, stąd dość częsta idei uzupełniania tego minerału w chorobach tarczycy. 

W badaniu przeprowadzonym w Meksyku 30 pacjentom z łagodną orbitopatią tarczycową podawano albo selen w dawce 100 μg co 12 godz. albo placebo – przez pół roku. Obie grupy nie różniły się istotnie pod względem klinicznym w momencie rozpoczęcia badania, jednak w grupie leczonej selenem po 6 miesiącach odnotowano wyraźną, istotną statytycznie poprawę szczelin powiekowych (jeden z parametrów służący do oceny nasilenia orbitopatii) oraz poprawę w zakresie ogólnej aktywności choroby. 

Jest to pierwsze badanie kliniczne, które wykazało skuteczność suplementacji w tym kontekście u mieszkańców Meksyku. Warto zauważyć, że selen jest stosunkowo często zalecany w chorobach tarczycy, w tym zwłaszcza orbitopatii tarczycowej, przez lekarzy w Europie: 

Na podstawie

Almanza-Monterrubio M, Garnica-Hayashi L, Dávila-Camargo A, Nava-Castañeda Á. Oral selenium improved the disease activity in patients with mild Graves’ orbitopathy. J Fr Ophtalmol. 2021 May;44(5):643-651. doi: 10.1016/j.jfo.2020.08.029. Epub 2021 Apr 15. PMID: 33863564.