Witaminy z grupy B mają duże znaczenie kliniczne w leczeniu aft, a także w zapobieganiu ich nawrotom – stwierdzili naukowcy z dwóch chińskich ośrodków zajmujących się chorobami jamy ustnej. 

To wynik analizy 16 badań klinicznych opublikowanych w chińskich i zachodnich czasopismach naukowych w ostatnich 10 latach. Łącznie udział w nich wzięło przeszło 1500 osób. 

Podawanie kompleksu witamin B miało w aftach 5-krotnie większą skuteczność leczniczą niż interwencje kontrolne, pięciokrotnie zmniejszało też częstość nawrotów choroby. Ta ostatnia informacja wydaje się szczególnie przydatna, bo o ile w aptekach w krajach zachodnich nie brakuje środków na afty, u niektórych osób problemem są częste ich nawroty. Sama choroba jest dokuczliwa głównie przez ból, który może ograniczać spożywanie posiłków, poważnie upośledzać jakość życia i produktywność. Powody pojawiania się aft nie są do końca wyjaśnione (choć wiemy, że u podłoża leży reakcja immunologiczna), ale niedobór witamin z grupy B jest jedną z postulowanych przyczyn, bynajmniej niejedyną – etiologia jest najprawdopodobniej wieloczynnikowa. Warto pamiętać, że nawracające aftowe zapalenia jamy ustnej mogą być objawem choroby autoimmunologicznej, więc w razie nawrotów i nieskuteczności domowych metod warto zasięgnąć konsultacji lekarza ze specjalizacją z reumatologii. 

Na podstawie

Shi J, Wang L, Zhang Y, Zhi D. Clinical efficacy of vitamin B in the treatment of mouth ulcer: a systematic review and meta-analysis. Ann Palliat Med. 2021 Jun;10(6):6588-6596. doi: 10.21037/apm-21-1064. Epub 2021 Jun 16. PMID: 34154361.