Naukowcy z Malezji zainteresowali się tematem potencjalnego wykorzystania olejków eterycznych do leczenia infekcji grzybiczych skóry. Dokonali przeglądu prac naukowych z ostatnich 10 lat, aby ocenić aktywność przeciwgrzybiczą olejków i możliwości ich zastosowania w terapii. 

W laboratoriach można ocenić taką aktywność, sprawdzając, przy jakim stężeniu danego olejku eterycznego zostaje zahamowany wzrost grzyba. Do najczęściej tak badanych olejków należą olejek tymiankowy, olejek z drzewa herbacianego (tea tree oil), olejek miętowy i goździkowy. Wobec drożdżaków, często wywołujących infekcje skóry, aktywne są także olejek lawendowy, cynamonowy, kminkowy i olejek z oregano. To zaledwie czubek góry lodowej: mikrobiolodzy sprawdzają, z dobrym skutkiem, różnorodne olejki eteryczne możliwe do wykorzystania z walce z grzybicami, wśród tych skutecznych znajdują się także olejek z kadzidłowca (Boswellia, frankincense), olejek z trawy cytrynowej, olejek jałowcowy, kardamonowy, z werbeny, z mirtu i wiele innych, w monoterapii, w kombinacjach z innymi olejkami lub bazami i z lekami. 

Niewiele przeprowadzono badań klinicznych oceniających skuteczność aplikacji olejków eterycznych w tym wskazaniu, potwierdzono na razie skuteczność olejku z kurkumy, a włoscy naukowcy opisali skuteczne leczenie grzybicy paznokci z użyciem mieszanki olejku z drzewa herbacianego, limonki oraz oregano

Poszukiwania nowych substancji przeciwgrzybiczych uzasadniane są pojawiającą się opornością grzybów na klasyczne leki i działaniami niepożądanymi tych leków. Autorzy omawianego artykułu wydają się przekonani, że olejki eteryczne są przyszłością leczenia grzybic. Do rozwiązania pozostanie z pewnością problem jakości – olejek olejkowi nierówny i preparaty o tej samej nazwie mogą mieć różny skład i działać zupełnie inaczej…

Na podstawie

Abd Rashed A, Rathi DG, Ahmad Nasir NAH, Abd Rahman AZ. Antifungal Properties of Essential Oils and Their Compounds for Application in Skin Fungal Infections: Conventional and Nonconventional Approaches. Molecules. 2021 Feb 19;26(4):1093. doi: 10.3390/molecules26041093. PMID: 33669627; PMCID: PMC7922942.