Dermatolodzy z Uniwersytetu w Bolonii (Włochy) w poszukiwaniu nowych terapii do leczenia grzybicy paznokci wykorzystali olejki eteryczne. 

Olejki eteryczne mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, część z nich – przeciwgrzybicze. Tę ich cechę postanowili wykorzystać włoscy naukowcy u osób z grzybicą paznokci. Stworzyli preparat na bazie połączenia olejku z drzewa herbacianego, limonki oraz oregano w połączeniu z witaminą E i zastosowali go u 20 chorych ze zmianami łagodnymi do umiarkowanych.

Chorzy aplikowali preparat na zaatakowaną przez grzyby płytkę paznokciową oraz jej okolice raz dziennie przez 6 miesięcy, po których wstrzymano terapię i przez kolejne pół roku obserwowano, jakie będą dalsze losy leczonych paznokci. W okresie obserwacji prowadzono także badania mykologiczne, aby potwierdzić wyleczenie nie tylko wizualnie, ale i laboratoryjnie.

Jakie były rezultaty? Olejkami eterycznymi wyleczono z grzybicy paznokci blisko 80 proc. pacjentów (większość już po 3 miesiącach terapii). Nie odnotowano działań ubocznych. Przywrócono zdrowy wygląd paznokci i utrzymano długotrwałe efekty terapii. Pacjenci cenili sobie przyjemny zapach preparatu oraz jego właściwości „dotykowe”.

Interpretując to badanie trzeba pamiętać, że ciężkie postacie grzybicy paznokci wymagają leczenia ogólnego, że grzybicę leczy się długo (miesiącami) i że poprawa wyglądu paznokcia nie jest tożsama z brakiem grzybni, a tylko eliminacja patogenu daje nadzieję na trwałe wyleczenie. Warto też sprawdzić, czemu zaatakował nas grzyb (być może układ odpornościowy jest osłabiony, albo choroba ogólnoustrojowa predysponuje nas do zakażeń – typowo tak się dzieje w cukrzycy). Dlatego leczenie grzybicy paznokci warto prowadzić pod kontrolą dermatologa!

Na podstawie

Skin Appendage Disord, 6 (1), 14-18  Jan 2020. An Open Study to Evaluate Effectiveness and Tolerability of a Nail Oil Composed of Vitamin E and Essential Oils in Mild to Moderate Distal Subungual Onychomycosis. Aurora Alessandrini, Michela Starace, Francesca Bruni, Bianca Maria Piraccini