Czy do grona nutraceutyków zmniejszających ciśnienie tętnicze krwi, ważny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego dołączy wąkrotka azjatycka, pochodzące z Dalekiego Wschodu zioło od setek czy nawet tysięcy lat  wykorzystywane w ajurwedzie?

Jeśli potwierdzą się wyniki badania klinicznego z Indonezji, możliwe, że tak się faktycznie stanie. To stosunkowo nowe jeśli chodzi o piśmiennictwo naukowe Zachodu działanie wąkrotki azjatyckiej, choć zauważono już jej korzystny wpływ na stan błony wewnętrznej tętnic – a skoro tak, to niewykluczone, że może je także rozkurczać, co mogłoby odpowiadać za redukcję ciśnienia krwi. 

Naukowcy z Indonezji w badaniu z niewielką grupą osób w wieku 60-70 lat, chorych na nadciśnienie tętnicze zaobserwowali, że napar z wąkrotki azjatyckiej istotnie statystycznie zmniejszał wartości zarówno ciśnienia skurczowego, jak i rozkurczowego. To rodzi nadzieje na nowe wykorzystanie tego zioła, aczkolwiek musi zostać potwierdzone kolejnymi badaniami klinicznymi, które będą musiały wyjaśnić także, jak długo utrzymuje się taki efekt, jaka powinna być optymalna dawka hipotensyjna czy które grupy pacjentów z nadciśnieniem mogą odnieść największe korzyści z wykorzystania wąkrotki azjatyckiej. 

Wniosek praktyczny jest natomiast taki, że osoby leczące się z powodu nadciśnienia tętniczego powinny uważać, gdy chcą przyjmować preparat zawierający wąkrotkę azjatycką, jej dołączenie może bowiem nasilić działanie tych leków i wywołać np. niedociśnienie ortostatyczne. Warto być tego świadomym i przedyskutować z lekarzem prowadzącym.

Na podstawie

Astutik FEF, Fauzia Zuhroh D, Rizqi Lazuardi Ramadhan M. The effect of gotu kola (Centella asiatica L.) tea on blood pressure of hypertension. Enferm Clin. 2021 Apr;31 Suppl 2:S195-S198. English, Spanish. doi: 10.1016/j.enfcli.2020.12.021.