Nowa, choć niebędąca bynajmniej zaskoczeniem kombinacja nutraceutyków okazała się pomocna w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS). 

Takie obserwacje przyniosło badanie kliniczne przeprowadzone w szpitalu uniwersyteckim Universidade Estadual de Londrina (Brazylia). Autorzy postanowili sprawdzić, czy u chorych na RZS suplementujących rybie kwasy z rodziny omega-3 uda się uzyskać dodatkową poprawę za pomoca soku z żurawin. 

W badaniu uczestniczyło 62 pacjentów, których przydzielono losowo do grupy bez modyfikacji dietetycznych, do grupy suplementujących kwasy omega-3 w dawce 3 g dziennie albo do grupy otrzymującej codziennie taką samą dawkę kwasów omega-3 wraz z sokiem żurawinowym (500 ml soku o obniżonej kaloryczności). 

Okazało się, że leczenie skojarzone było skuteczne pod względem:

  • redukcji OB (wskaźnik opadania krwinek, stary ale wciąż wykorzystywany w praktyce klinicznej marker stanów zapalnych);
  • redukcji stężenia białka C-reaktywnego;
  • zmniejszania aktywności choroby mierzonej nasileniem objawów i liczbą zajętych stawów (wskaźnik DAS28-CRP);
  • redukcji adiponektyny i IL6.

Rybie kwasy omega-3 z uwagi na swoje działanie przeciwzapalne wywierane w tkankach docelowych są bardzo często suplementowane przez pacjentów z RZS. Sok z żurawin natomiast jest bogaty w polifenole o działaniu m.in. antyoksydacyjnym i może wspierać działanie tych pierwszych, co jak widać, daje się wykazać nawet w warunkach badania klinicznego. Warto zauważyć, że autorzy badania zadbali, by wraz z żurawinami nie dostarczać chorym cukrów prostych, zgodnie z teorią, że nadmiar cukrów prostych działa niekorzystnie w przewlekłych chorobach zapalnych.

Na podstawie

Fatel ECS, Rosa FT, Alfieri DF, Flauzino T, Scavuzzi BM, Lozovoy MAB, Iriyoda TMV, Simão ANC, Dichi I. Beneficial effects of fish oil and cranberry juice on disease activity and inflammatory biomarkers in people with rheumatoid arthritis. Nutrition. 2021 Jan 29;86:111183. doi: 10.1016/j.nut.2021.111183. Epub ahead of print. PMID: 33636418.