Cynamon obiecujący w chorobie Alzheimera

Polifenole obecne w cynamonie mają właściwości biochemiczne, które przeciwdziałają zmianom chorobowym w neuronach – takim jak te, których pojawienie się wywołuje chorobę Alzheimera.

Cynamon ma właściwości hamowania agregacji białka tau i gromadzenia się amyloidu beta – są to podstawowe białka obarczane winą za uszkodzenie neuronów i zaburzenia funkcji poznawczych. Obserwuje się ten efekt zarówno w badaniach in vitro, jak i in vivo. Możliwe, że działanie to ma związek z przeciwdziałaniem stresowi oksydacyjnemu i hamowaniem reakcji zapalnych w mózgu, ale cynamon wpływa również na czynność śródbłonka (wewnętrzna błona naczyniowa, aktywna biologicznie i niezwykle ważna dla rozwoju miażdżycy czy demencji). Autorzy pracy zwracają uwagę na cynamaldehyd, związek obecny w korze cynamonowej, który może nie tylko zapobiegać chorobie Alzheimera, ale i zwalniać postęp demencji.

Komentarz

Ciekawa wiedza, pamiętajmy, że cynamon też znakomicie wpływa na profil lipidowy i ma swoją rolę w zapobieganiu miażdżycy. Co może umknąć, to że nie zadziała cynamon spożywany raz w tygodniu w szarlotce. Mówimy o stale obecnym cynamonie w diecie. Najlepiej włączyć go jako stałą przyprawę w kuchni i jeszcze poszukać suplementów, które go zawierają, aby zapewnić sobie codzienny dopływ polifenoli.

Źródło

Pharmacol Res. 2017 Dec 16. Cinnamon, a promising prospect towards Alzheimer’s disease. Momtaz S, Hassani S, Khan F, Ziaee M, Abdollahi M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s