Brazylijscy naukowcy podsumowali, co wynika z badań naukowych w aspekcie wpływu kurkumy na stan skóry. Rezultaty przeglądu opublikowali w czasopiśmie dla dermatologów wydawanym przez Brytyjskie Towarzystwo Dermatologiczne.
Nie dziwi fakt, że właściwości przeciwzapalne kurkumy i jej składników aktywnych były badane w kontekście chorób skóry, z których wiele ma podłoże zapalne. Autorzy omawianej pracy przeanalizowali badania naukowe z ostatnich 10 lat i podają, że kurkuma:
- wspiera leczenie ran;
- zapobiega fotouszkodzeniom (wieloletnie narażenie na ultrafiolet, nawet ten z promieni słonecznych, jest ważną przyczyną przyspieszonego starzenia się skóry);
- może zapobiegać napadom zaczerwienienia skóry twarzy;
- może pełnić rolę w prewencji trądziku różowatego;
- może zmniejszać ilość włosów w dole pachowym;
- łagodzi objawy łuszczycy (zmniejsza rumień, świąd, redukuje ból i pieczenie);
- łagodzi zmiany skórne będące wynikiem napromieniania (np. wskutek radioterapii onkologicznej).
To wszystko powoduje, że kurkuma może być nową bronią w arsenale dermatologów – stwierdzają autorzy. Mimo to, konieczne są dalsze badania kliniczne, które pozwolą optymalne dawki w różnych chorobach i najlepszy sposób aplikacji.
Na podstawie
Barbalho SM, de Sousa Gonzaga HF, de Souza GA, de Alvares Goulart R, de Sousa Gonzaga ML, de Alvarez Rezende B. Dermatological effects of Curcuma species: a systematic review. Clin Exp Dermatol. 2021 Jan 31. doi: 10.1111/ced.14584. Epub ahead of print. PMID: 33522006.