Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie kliniczne, w którym suplementacja koenzymu Q10 pomogła zmniejszyć łagodne, ale uporczywe zmęczenie. 

Zmęczenie jest jedną z najczęściej odczuwanych w dzisiejszym świecie dolegliwości. Zwykle kojarzone jest z nadmiernym obciążeniem (pracą, emocjami, obowiązkami), może też być skutkiem przewlekłej choroby (wątroby, cukrzycy, chorób zapalnych i in.). Jeśli mamy do czynienia z tym drugim rodzajem zmęczenia – zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie leczenia jest sensownym pierwszym krokiem do jego opanowania. Gorzej, jeśli z badań nic nie wynika, jesteśmy ogólnie zdrowi, i tylko czujemy przemęczenie. 

Takie osoby, zdrowe, ale skarżące się na zmęczenie, które trwało dłużej niż miesiąc i krócej niż pół roku, postanowili zaprosić do badania Japończycy. Badanie miało charakter podwójnie ślepej próby z grupą placebo. Celem było sprawdzenie skuteczności koenzymu Q10 (w dawce 100 mg lub 150 mg dziennie) w redukowaniu odczucia zmęczenia. Badanie prowadzono przez 12 tygodni. 

W wyniku suplementacji:

  • stwierdzono wzrost stężenia koenzymu Q10 we krwi (trzy- do czterokrotnego);
  • poprawę subiektywnego poczucia stopnia zmęczenia i senności po wykonaniu zadań wymagających wzmożonego wysiłku umysłowego;
  • poprawę (w grupie 150 mg koenzymu Q10) w zakresie subiektywnego odczucia relaksacji po wykonanych zadaniach, motywacji do kolejnych, jak również markerów stresu oksydacyjnego.

Analiza korelacji wskazała, że istnieje związek między stężeniem koenzymu Q10 we krwi a aktywnością układu przywspółczulnego, relaksacją i motywacją. Wyniki te sugerują, że suplementacja koenzymu Q10 ma działanie przeciwzmęczeniowe.

Na podstawie

Nutrients. 2020 Jun 2;12(6):1640.  Ubiquinol-10 Intake Is Effective in Relieving Mild Fatigue in Healthy Individuals. Kei Mizuno et al.