Specjaliści pediatrii i alergologii z czołowych światowych ośrodków medycznych w Bostonie (USA) zwracają uwagę, jak ważne jest prawidłowe zaopatrzenie ciężarnych w witaminę D. 

Przeprowadzili analizę badania kohortowego Vitamin D Antenatal Asthma Reduction Trial, w ramach którego chorym na astmę kobietom w ciąży (a więc takim, których nienarodzone jeszcze dzieci znajdowały się w grupie dużego ryzyka astmy) podawano dużą dawkę witaminy D (4400 j.) lub preparat multiwitaminowy z niewielką ilością witaminy D (400 j.). 

Analiza wskazała, że:

  • do końca 3 r.ż. dzieci matek chorych na astmę dwukrotnie częściej zapadały na astmę (lub pojawiały się u nich nawracające świsty oddechowe) niż u dzieci matek bez astmy;
  • ryzyko to istotnie malało, jeśli matka nie miała niedoboru witaminy D we wczesnej ani w późnej ciąży;
  • nawet jeśli kobieta zaszła w ciążę w warunkach niedoboru witaminy D, jego skuteczne wyrównanie również zmniejszało ryzyko astmy u dziecka;
  • prawidłowe stężenie witaminy D w okresie ciąży wydaje się wiązać ze zmniejszonym ryzykiem progresji świstów do pełnoobjawowej astmy aż do 6 r.ż. dziecka. 

Autorzy zalecają, by chore na astmę ciężarne utrzymywały stężenie witaminy D we krwi powyżej poziomu 30 ng/ml. Możliwe, że większe stężenia oferują lepszą ochronę, ale wymaga to osobnych badań. Ważne również, aby młode kobiety miały prawidłową ilość witaminy D w diecie jeszcze przed zajściem w ciążę – jej działanie na płód można wykazać już w 2 tyg. ciąży!

Uwagę zwraca też stosowana w badaniu dawka witaminy D – jeśli ciężarna znajduje się w grupie z niedoborem witaminy D i jest chora na astmę, powinna przeanalizować, jakie dawki tej witaminy znajdują się w preparacie wielowitaminowym, który przyjmuje. Możliwe, że witaminę D będzie trzeba dodatkowo uzupełniać. 

Na podstawie

J Allergy Clin Immunol. 2020 Aug 19;S0091-6749(20)31164-7. Effect of early and late prenatal vitamin D and maternal asthma status on offspring asthma or recurrent wheeze. Mengdi Lu et al.