Wyniki badania klinicznego przeprowadzonego przez zespół naukowców z Danii i Kanady wspierają znaczenie kwasów z rodziny omega-3 dla rozwoju mózgu i podkreślają, jak ważne jest spożycie ryb przez dzieci. 

Stały komentarz, które takie badania rodzą, tym razem damy na początku, nie na końcu: w Danii może tak, w Polsce natomiast ryby są zanieczyszczone toksynami na tyle, że Morski Instytut Rybacki z Gdyni zaleca ograniczanie ich spożycia. Pisaliśmy o tym tutaj.

Rybie kwasy omega-3 w związku z tym lepiej w Polsce czerpać chyba jednak z wysokiej jakości suplementów. Zwłaszcza jeśli ktoś ryb nie lubi i nie chce ich jeść.

W tym akurat badaniu nie stosowano suplementacji, tylko porównywano spożycie tłustych ryb (300 g tygodniowo) z jedzeniem drobiu przez 8-9-latków (tłuste ryby morskie są ważnym źródłem kwasów omega-3, rzadko służą natomiast jako ich nośnik w badaniach naukowych). Analiza wskazała, że dzieci z pierwszej grupy wypadły lepiej:

  • pod względem zawartości kwasów omega-3 w erytrocytach (to  wysokospecjalistyczne badanie krwi, które pozwala ocenić zasoby kwasów omega-3 w organizmie);
  • w testach psychologicznych:
    •  pod względem liczby błędów w testach oceniających uwagę;
    •  pod względem czasu reakcji; 
    •  pod względem (dyskretnych, ale jednak) zmian w zakresie radzenia sobie z problemami w testach oceniających funkcjonowanie społeczno-emocjonalne.

Efekty były podobne u obu płci. Badanie trwało tylko 12 tygodni, a mimo to wykazało (nawet jeśli dyskretne) różnice zależne od w sumie niewielkich zmian w diecie (300 g ryby tygodniowo to nie jest przecież oszałamiająca ilość). Do badania włączano wyłącznie dzieci lubiące ryby (to ważna informacja), które nie jadły ich przez co najmniej 3 miesiące przed jego rozpoczęciem. 

Wprowadzenie źródła kwasów omega-3 do diety to jedno, a pojawienie się efektów to zupełnie osobne zagadnienie: na efekty trzeba poczekać co najmniej kilkanaście tygodni. Pytanie, jakie byłyby różnice, gdyby obserwację wydłużyć do roku albo kilku lat – aby uzyskać odpowiedź, musimy poczekać na kolejne badania.

Na podstawie

Am J Clin Nutr. 2020 Jul 1;112(1):74-83. Effects of oily fish intake on cognitive and socioemotional function in healthy 8-9-year-old children: the FiSK Junior randomized trial. Marie N Teisen et al.