Chińscy naukowcy ogłosili, że regularnie spożywany w dużych ilościach czosnek może wydatnie zmniejszyć ryzyko rozwoju raka wątroby u nosicieli antygenu HBs. Zaś działanie czosnku może jeszcze zwiększyć zielona herbata.

Po przebyciu zapalenia wątroby warto zwrócić uwagę na dietę. Osoby, które wyzdrowiały z WZW B i u których wciąż wykrywalny jest antygen HBs, są wciąż przewlekle zakażone i w związku z tym – zagrożone powikłaniami, jak reaktywacja zakażenia, włóknienie i marskość wątroby oraz rak wątrobowokomórkowy. 

Chiny, które zmagają się z problemem zakażeń WZW B, testują też różnorakie pomysły na zapobieganie tym powikłaniom. W tej pracy skupiono się na ocenie, czy ilość czosnku w diecie – znanego czynnika chroniącego wątrobę, m.in. przed toksynami – ma znaczenie dla ryzyka rozwoju raka wątroby. 

W latach 2007-2011 zidentyfikowano blisko 3200 chorych z przewlekłym zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu B (o czym świadczył wykrywalny antygen HBs) w wieku od 30 do 70 lat i obserwowano ich co pół roku aż do 2017 r., zbierając m.in. dane o diecie. 

W okresie obserwacji raka wątroby rozpoznano u 270 uczestników. Analiza statystyczna wskazała, że im rzadziej dana osoba spożywała czosnek, tym większe miała szanse na rozwój tego nowotworu. I na odwrót – gdy czosnek pojawiał się w diecie co najmniej 7 razy w tygodniu, ryzyko było mniejsze o prawie 40%. Dodatkowo wykryto synergię między czosnkiem a piciem zielonej herbaty – ta jeszcze bardziej uwydatniała korzystne efekty czosnku. 

Na podstawie

J Dig Dis. 2020 May 14. Dietary habits and Risk of Hepatocellular Carcinoma among Hepatitis B Surface Antigen Carriers: A Prospective Cohort Study in China. Cheng Xiao Y, Chen YS, Zi Jun G, Zhang YH, Xin X, Tian T, Wen Y, Zhu J, Song C, Chen JG, Zhi Bin H.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s