Mniszek lekarski hamuje tworzenie kamieni nerkowych

Wyciąg z mniszka lekarskiego hamuje krystalizację szczawianów wapnia, często tworzących się w nerkach (związek ten może wytrącać się w moczu, dając początek kamieniom nerkowym).

Są to wnioski z badania, w którym porównywano skuteczność wyciągu z mniszka lekarskiego, jednej z jego substancji czynnej – taraksasterolu oraz cytrynianu potasu na krystalizację szczawianu potasu w moczu in vitro. Proces tworzenia się kryształów oceniano za pomocą mikroskopu oraz metodą spektrofotometrii.

Wszystkie badane związki hamowały nukleację (która jest początkiem krystalizacji) w porównaniu z próbką kontrolną. Działanie to było tym wyraźniejsze, im większą dawkę danej substancji zastosowano, jednak wyciąg z mniszka okazał się znacznie silniejszy od taraksasterolu. Odnotowano też zmniejszenie ilości wytwarzanych kryształów oraz zmianę proporcji w stronę wedelitu (dwuwodnego szczawianu wapnia), który ma mniejsze powinowactwo do nabłonka dróg moczowych i jest łatwiejszy do wydalenia.

Wyciągi z roślin leczniczych dostarczają substancji, które mogą tworzyć otoczkę wokół wytrącających się w moczu związków, i w ten sposób hamować krystalizację i dalsze „wzrastanie” kamienia. To, że wyciąg okazał się skuteczniejszy od substancji czynnej, świadczy najprawdopodobniej o bogactwie związków biologicznie czynnych w roślinach, które współdziałają (działanie synergistyczne!) i z których istotny jest więcej niż tylko jeden. Co nie zmienia faktu, że naukowcy stale próbują izolować te o największym potencjale.

Źródło

Ren Fail. 2018 Nov;40(1):298-305. Inhibitory effects of taraxasterol and aqueous extract of Taraxacum officinale on calcium oxalate crystallization: in vitro study. Yousefi Ghale-Salimi M, Eidi M, Ghaemi N, Khavari-Nejad RA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s