Neuronaukowcy z Brazylii zidentyfikowali w olejku lawendowym 65 substancji, z których część wykazuje działanie przeciwbólowe. Odkryto, w jakim mechanizmie: to wpływ na receptory komórek nerwowych. 

Badacze wykorzystali zwierzęcy model hiperalgezji (doświadczalnie wywołana nadwrażliwość na bodźce bólowe), by symulować występujący u ludzi przewlekły ból neuropatyczny (tj. spowodowany uszkodzeniem nerwów) i ból w przebiegu reakcji zapalnej, a następnie przeprowadzić serię eksperymentów w celu ustalenia, jaki może być mechanizm działania przeciwbólowego olejku lawendowego. Porównywano go też z tradycyjnymi i adjuwantowymi lekami stosowanymi w leczeniu bólu.

Praca zaowocowała odkryciem, że aromaterapia z użyciem olejku lawendowego działa przeciwbólowo w bólach zapalnych oraz neuropatycznych i że działanie to zachodzi za pośrednictwem dwóch rodzin receptorów przeciwbólowych w rdzeniu kręgowym i nerwach obwodowych: receptorów opioidowych oraz receptorów kanabinoidowych (są to receptory dla tzw. medycznej marihuany). Efekt przeciwbólowy utrzymywał się u zwierząt przez ok 2 godz.

Odkrycie to tłumaczy podłoże obserwacji klinicznych, w ramach których stwierdzano skuteczność przeciwbólową olejku lawendowego w takich sytuacjach jak stan po cięciu cesarskim, usunięciu migdałków, bolesne miesiączkowanie czy nawet rutynowe szczepienie.

Niejako „podwójne” działanie przeciwbólowe (na dwie rodziny receptorów: dla leków narkotycznych i „medycznej marihuany”) czyni olejek lawendowy atrakcyjną opcją wspomagania leczenia w przewlekłym bólu, przede wszystkim w sytuacjach, gdy nie są jeszcze konieczne leki narkotyczne (z nimi może bowiem wchodzić w interakcję na poziomie receptora i osłabiać ich skuteczność). Godne uwagi jest duże bezpieczeństwo takich inhalacji i skuteczność przeciwbólowa właśnie wziewnego przyjmowania olejku z lawendy.

Na podstawie

J Neuroimmunol. 2020 Jan 10;340:577145. Lavandula angustifolia essential oil inhalation reduces mechanical hyperalgesia in a model of inflammatory and neuropathic pain: The involvement of opioid and cannabinoid receptors. Donatello NN, Emer AA, Salm DC, Ludtke DD, Bordignon SASR, Ferreira JK, Salgado ASI, Venzke D, Bretanha LC, Micke GA, Martins DF.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s