Gdyby ktoś naprawdę wątpił w to, że witaminy mają związek z odpornością, powinien zapoznać się z analizą amerykańskich naukowców poświęconą leczeniu zakażenia wirusem Ebola w najbiedniejszym regionie świata – Sierra Leone i Liberii. 

Niedożywienie, o czym stanowczo zbyt rzadko się mówi, dramatycznie wpływa na cały organizm, w tym także na podatność na choroby zakaźne i ich powikłania. Tymczasem śmiertelność w zakażeniach wirusem Ebola (rodzaj odzwierzęcej gorączki krwotocznej) sięga nawet 90%, jest więc czym się przejmować. Zwłaszcza jeśli stan odżywienia można w niedrogi sposób poprawić i wpłynąć tym samym na ryzyko zgonu. 

Praca ma charakter retrospektywny, analizuje śmiertelność chorych w pięciu jednostkach leczniczych na terenie obu państw w okresie od września 2014 r. do grudnia 2015 r. Mimo że wszystkich pacjentów starano się leczyć tak samo, zasoby misji były na tyle ograniczone, że nie dla wszystkich starczyło suplementacji witamin. Część (mniej więcej 2/3) chorych otrzymywała preparat wielowitaminowy (witamina A, C, D, B1, B2, B3) jako dodatek do terapii już w pierwszych 48 godz., a dla pozostałej części ich najzwyczajniej nie starczyło. 

Analiza statystyczna wskazała, że różnica wskaźników śmiertelności między tymi grupami wyniosła kilkanaście punktów procentowych, co przełożyło się na 20-procentową redukcję ryzyka zgonu. 

Weźmy teraz pod uwagę, że rutynowa suplementacja witamin nie jest zalecana przez duże organizacje, np. WHO, w wirusowych gorączkach krwotocznych. Co innego, jeśli mamy do czynienia z niedoborem mikroskładników – wtedy jak najbardziej należy ją stosować. Zastanówmy się więc, jaki jest stan odżywienia chorych w szpitalach w naszym kraju (warto przypomnieć raport NIK na ten temat) albo w domach pomocy społecznej. I czy na pewno umierają na choroby wirusowe tylko i wyłącznie z powodu chorób współistniejących?

Na podstawie

Afr J Emerg Med. 2020 Mar;10(1):23-29. Association between multivitamin supplementation and mortality among patients with Ebola virus disease: An international multisite cohort study. Yam D, Aluisio AR, Perera SM, Peters JL, Cho DK, Kennedy SB, Massaquoi M, Sahr F, Smit MA, Locks L, Liu T, Levine AC.