Z uwagi na prawdopodobnie silne działanie antyoksydacyjne i właściwości przeciwzapalne koenzym Q10 okazał się zwiększać skuteczność leków przeciwdepresyjnych u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową.

Choroba afektywna dwubiegunowa to jedna z najcięższych chorób psychicznych. Polega na występowaniu okresów manii, depresji i jeśli chory i otoczenie ma szczęście – okresów w miarę wyrównanego nastroju. W manii człowiek taki traci krytycyzm i uznaje się za nadczłowieka, może uczepić się dowolnej idei (np. że znalazł rozwiązanie równania wszechświata albo że wszystkie kobiety chcą mieć z nim dzieci), może pozbyć się majątku za bezcen lub podjąć nielogiczne i destrukcyjne decyzje biznesowe. Zwykle też następuje odhamowanie seksualne i liczne przypadkowe kontakty. Po ustąpieniu fazy maniakalnej może przyjść ciężka depresja lub stan wyrównania nastroju, ale choroba zwykle nawraca i wszystko zaczyna się od początku. Szczególnie cierpi otoczenie i rodzina, sam chory w manii czuje się nadzwyczaj dobrze i ma poczucie euforii. W chorobie tej podejrzewa się udział dysfunkcji mitochondrialnej, stresu oksydacyjnego i przewlekle tlącego się stanu zapalnego.

Koenzym Q10 jest uważany za związek modulujący procesy energetyczne w mitochondriach, jest silnym antyoksydantem i może ratować uszkodzone komórki nerwowe. Postanowiono sprawdzić tę hipotezę w badaniu 69 pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową, którzy byli w okresie depresji i przez 2 wcześniejsze miesiące otrzymywali standardowe leczenie (leki przeciwdepresyjne i stabilizatory nastroju). Chorych przydzielono losowo do grupy, w której podawano dodatkowo koenzym Q10 w dawce 200 mg dziennie lub placebo. Stan psychiczny uczestników sprawdzano za pomocą skali oceniającej nasilenie depresji Montgomery-Asberg Depression Rating Scale przed rozpoczęciem badania, po 4 i 8 tygodniach.

W obu grupach zmniejszyło się nasilenie depresji, co nie dziwi, ponieważ wszyscy pacjenci otrzymywali leki. Jednak ci, którzy dodatkowo leczeni byli koenzymem Q10, uzyskali większą poprawę objawów depresji po 8 tygodniach, co więcej, w grupie tej u większej liczby osób terapia w ogóle okazała się skuteczna – w grupie placebo więcej osób nie zareagowało na leki. Koenzym Q10 okazał się przy tym bezpieczny i nie odnotowano istotnych działań niepożądanych, które w przypadku leków przeciwdepresyjnych bynajmniej nie są pomijalne.

Źródło

J Clin Psychopharmacol. 2018 Oct;38(5):460-466. Evaluating the Effect of Coenzyme Q10 Augmentation on Treatment of Bipolar Depression: A Double-Blind Controlled Clinical Trial. Mehrpooya M, Yasrebifar F, Haghighi M, Mohammadi Y, Jahangard L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s